06/05/2018

Nabożeństwo inauguracyjne rozpoczęło VIII Festiwal Kultury Protestanckiej

VIII Festiwal Kultury Protestanckiej „Przestrzenie Wolności” rozpoczął się uroczystym nabożeństwem w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej.

Wzięli w nim udział duchowni ewangeliccy, ale też zaproszeni przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich, organizatorów i partnerów Festiwalu oraz licznie zgromadzeni parafianie i goście.

W liturgii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przypada dziś niedziela Rogate (Proście…), poświęcona modlitwie. Właśnie modlitwa, obok wolności była tematem przewodnim nabożeństwa inauguracyjnego.

„Jako symbol tegorocznego Festiwalu wybraliśmy ptaka, a właściwie papierowego ptaszka origami. Ptak w swojej umiejętności lotu wydaje się przełamywać prawa fizyki. Swobodnie szybuje w powietrzu. Unosi się nad ziemią. Jest ponad szarą codziennością. Jego perspektywa jest inna, wyższa. Ale papierowy ptak jest bardzo delikatny. Trzeba o niego dbać i traktować z dużą wrażliwością. Może łatwo się zniszczyć, jeśli jest nieodpowiednio traktowany. Zupełnie jak wolność. Jest piękna i wartościowa, ale łatwo ją stracić.” – mówił prof. Wojciech Szczerba rektor EWST, przedstawiając ideę i symbolikę tegorocznego Festiwalu.

Uczestnicy nabożeństwa otrzymali też pamiątki w postaci ptaszków origami wykonanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marcina Lutra. Symbol ten będzie towarzyszyć nam przez cały festiwal.

„Chrystus wyzwolił nas, abyśmy w tej wolności żyli. Stójcie więc niezachwianie i nie poddawajcie się znowu pod jarzmo niewoli.” – cytatem z listu do Galacjan rozpoczął swoje kazanie biskup Szarek, który połączył obie myśli przewodnie wskazując, że chrześcijanin jest powołany do wolności, ale nie może jej realizować bez Chrystusa i łączności z nim w modlitwie. Biskup odwoływał się także do współczesnych przejawów niewłaściwego rozumienia wolności, prowadzących do rozwoju egoizmu, izolacji, podziałów a w konsekwencji – do zniewolenia.

Podczas całego nabożeństwa oprawę muzyczną zapewnił kwartet wokalny (Agata Chodorek – sopran, Wojciech Basiakowski – alt, Marek Belka – tenor, Julian Skrzymowski – bas) z towarzyszeniem instrumentalnym Tomasza Kwiecińskiego (skrzypce) oraz Dawida Ślusarczyka (organy).

Serdecznie dziękujemy za mądre i głębokie słowa podczas kazania i przemówień, za piękną muzykę i możliwość otwarcia VIII FKP we wspaniałym kościele Opatrzności Bożej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nabożeństwo inauguracyjne było przeżyciem nie tylko duchowym ale także kulturowym i estetycznym.

Dziękujemy także licznie zgromadzonym uczestnikom dzisiejszej uroczystości. Zapraszamy na kolejne wydarzenia VIII Festiwalu Kultury Protestanckiej „Przestrzenie wolności”.

Zobacz galerię zdjęć z nabożeństwa.

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>