18/05/2020

Minimalizm – sposób na życie w trudnych czasach?

Instytut Rozwoju Kościoła zaprasza wszystkich chętnych na spotkania poświęcone tematyce minimalizmu.

Według podstawowej definicji „minimalizm to ograniczenie wymagań, potrzeb, dążeń, przewartościowanie priorytetów, tak aby pozbyć się zbędnych rzeczy – zarówno materialnych jak i psychologiczno/duchowych – a skupić się na rzeczach kluczowych, wzbogacających nasze życie.

Obecna sytuacja spowodowała, że niemal każdy z nas stał się w jakimś stopniu minimalistą. Ograniczenia narzucone przez epidemię mogą jednak stać się początkiem zmian w naszym postrzeganiu własnych potrzeb i togo, co nas otacza. Czy rzeczywiście potrzebujemy do szczęścia wszystkich tych rzeczy, doznań, emocji, które jeszcze tak niedawno wydawały się nam oczywiste? A może ich niedobór jest dla nas szansą na nowe spojrzenie?

Serdecznie zapraszamy na dwa spotkania poświęcone różnym aspektom minimalizmu.

26 maja, godz 19:00 „Minimalizm duchowy”

Less is more – mniej znaczy więcej. Czy da się tę zasadę zastosować w duchowości? Przecież warto zdobywać nową wiedzę o Bogu, szukać kolejnych sfer jego działania i pogłębiać jego obecność w swoim życiu. Minimalizm duchowy nie jest dla wszystkich, ale może jest dla Ciebie…

Wykład online poprowadzi prof. EWST dr hab. Piotr Lorek.

28 maja, godz 18:00 „Mniej znaczy lepiej?” – rozmowa z Konradem Mielcarkiem

Jakie są założenia minimalizmu? Czy minimalizm to całkowite odrzucenie konsumpcyjnego stylu życia? Od czego zacząć, żeby żyć zgodnie z filozofią „mniej”? Jakie minimalizm może wnieść korzyści w moim życiu i w społeczności w której żyję?

Czy jako chrześcijanie powinniśmy wspierać takie współczesne ruchy jak minimalizm? A co na to Pismo Święte?

Na te i inne pytania odpowie chrześcijański minimalista Konrad Mielcarek w rozmowie z Justyną Mańkowską byłą reporterką i społecznikiem.

Spotkanie potrwa 60 minut i będzie odbywało się na platformie ZOOM. Osoby chętne do aktywnego udziału w spotkaniu proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://www.ewst.pl/irk/instytut-rozwoju-kosciola-rejestracja/

Spotkanie będzie także transmitowanie na żywo na kanale EWST na Youtube: https://www.youtube.com/c/EWSTpl

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Ewangelikalizm a społeczeństwo obywatelskie

Ewangelikalizm nie jest wolny od wyzwań związanych z funkcjonowaniem we współczesnym  społeczeństwie obywatelskim – pisze prof. Wojciech Szczerba. Artykuł „Evangelical Protestantism and Civil Society – An outline” został opublikowany w  książce „Reformation 500. Cultural and Social Impact of the Protestant Reformation 1517–2017”, która ukazała się w języku angielskim, nakładem wydawnictwa Uniwersytetu w Aradzie „Aurel Vlaicu”.

Biblia zrozumiała dla każdego?

W rozdziale 11. Księgi Rodzaju czytamy: „I rzekł Pan: […] zstąpmy tam i pomieszajmy ich język, aby nikt nie rozumiał języka drugiego!ˮ.

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

czytaj więcej