20.05
2016

Mate.O „Pieśni naszych ojców” – koncert premierowy

Jednym z najciekawszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń VI Festiwalu Kultury Protestanckiej jest premierowy koncert Mate.O – „Pieśni naszych ojców”.

ulotka mate-oNieliczni je pamiętają, niewielu je poznało. „Pieśni naszych ojców” są naszym duchowym spadkiem, spisanym dziedzictwem minionych pokoleń ludzi wiary. Śpiewane ich bez ożywionego doświadczenia więzi z Chrystusem, jest tylko piękną muzyką wziętą z historycznego skansenu tradycji kościoła.

Śpiewane z niezaspokojoną potrzebą wyrażania zachwytu i wychwalania Chrystusa, rozbrzmiewają duchowym objawieniem minionych pokoleń, które w teraźniejszości mogą stać się dla nas duchowym błogosławieństwem zdolnym do pomnożenia w kolejnych pokoleniach.

Tak o swoim projekcie mówi Mate.O

„Choć nie spotkaliśmy ich autorów, o istnieniu wielu z nich nie wiedzieliśmy, to jednak ewangeliczni ojcowie, nasze dziedzictwo spisali i zostawili nam w pieśniach. Byli gotowi opisać to to co widzieli i czego doświadczyli nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich duchowych dzieci, oraz dzieci ich dzieci. Kościół od zawsze budował się duchowo przez hymny, psalmy i natchnione pieśni duchowe. Ich współistnieje daje wspólnocie kościoła pełnię. Nieodkrywanie lub zlekceważenie tej pełni sprawia, że jesteśmy znacznie ubożsi. Szczególnie w Polsce, mam nieodparte wrażenie, że nie odkryliśmy jeszcze naszego ewangelicznego, duchowego dziedzictwa, które również zostało nam przekazane w niegdyś spisanych pieśniach, którymi kościół się modlił, uwielbiał w momentach największych przeciwności i przebudzeń. Nasza droga wiary nie zaczęła się od nas i na nas nie ma się zakończyć. Przed nami byli Ci, którzy dali świadectwo swej wiary, dzisiaj My jesteśmy i nasze dzieci, a po nas przyjdą kolejni.”

Serdecznie zapraszamy na premierowy koncert, który odbędzie się w ramach VI Festiwalu Kultury Protestanckiej „Pieśni wiary”, w piątek 20 maja o godz. 19:00, w kościele Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu, ul. Partyzantów 60 (budynek dawnego Kina Światowid). WSTĘP WOLNY!

Zapraszamy też do zapoznania się z kilkoma filmikami z sesji nagraniowej oraz z prób.

Lista pieśni wybranych na pierwszy album z serii PIEŚNI NASZYCH OJCÓW:

 1. Chwalże ma duszo
 2. Przez dobrą moc twą Panie
 3. Bliżej, o bliżej
 4. Czyż tron twój Panie
 5. Święty, Święty, Święty
 6. Nie w wymowie słów
 7. Jak błogo wiedzieć
 8. Kadosz
 9. On moim Panem
 10. Czego chcesz od nas Panie
 11. Wszystka moja nadzieja
 12. Ciebie Boga wysławiamy
 13. Ojcowski dom

Skład zespołu:

 • Mate.O – głos, gitary
 • Kasia Gacek – Duda – skrzypce, flety
 • Irek Głyk – perkusja
 • Mirek Stępień – bas
 • Paweł Zarecki – instrumenty klawiszowe
 • Bartek Kurkowski – realizator dźwięku
 • Marcin Stefański – menadżer
15
marzec

Czy Bóg wybiera do zbawienia? Rudolf Otto i predestynacja Wykład: prof. EWST dr hab. Piotr Lorek

08
marzec

Nauka o szczęściu, czyli wprowadzenie do psychologii pozytywnej 1 Wykład: dr Bogna Bartosz

01
marzec

Modlitwa Pańska – żydowska czy chrześcijańska? Wykład: ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik

15
luty

Niepokorny Klub Filmowy: Prosta historia, reż. David Lynch Prowadzenie: Bartosz Bobeł

25
styczeń

Czy dobry Bóg pozwala na zło w świecie? Teodycea w tradycji protestanckiej – od Leibniza do Schleiermachera Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

14
grudzień

Przemija postać świata. O potrzebie nowej Reformacji Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

16
listopad

Wielkie dzieła odzyskane – o sztuce zaginionej i odnalezionej Wykład: prof. dr hab. Piotr Oszczanowski

09
listopad

Psychologia egzystencjalna – praca nad sensem życia Wykład: prof. dr hab. Maria Straś- Romanowska

26
październik

 Epimenides z Krety – nowotestamentowy prorok poganin

25
październik

III Dni Gerontologii – Zapraszamy na stoisko Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku 

więcej wydarzeń >>

Przeczytaj

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

Czy filozofia może nam pomóc w zbliżeniu do Boga?

Czy filozofia może nam jakoś pomóc w zbliżeniu się do Tego, Co Ostateczne, Nieskończone i Nieuwarunkowane, a co w ramach naszej tradycji religijnej nazywamy „Bogiemˮ? Tak, ale nie w taki prosty i bezpośredni sposób, jak to się niektórym wydaje…

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

czytaj więcej >>