07/05/2018

The Piyut Ensemble – orientalna muzyka w synagodze

Pierwszy dzień VIII Festiwalu Kultury Protestanckiej zakończył się egzotycznym, orientalnym akcentem – koncertem zespołu The Piyut Ensemble w Synagodze pod Białym Bocianem.

Piękna, egzotyczna muzyka, pieśni przenoszące nas w zupełnie inny świat, fantastyczne wykonanie i żywiołowa reakcja publiczności – koncert zespołu The Piyut Ensemble był czasem radości i oderwania się od codziennych spraw. Kilkunastu artystów wykonujących utwory, w których żydowska poezja religijna łączyła się z rytmami Orientu stworzyło spektakl porywający pod względem artystycznym i emocjonalnym. Nie zabrakło także tańców, do których chętnie włączali się uczestnicy koncertu.

Entuzjastyczne opinie po zakończeniu wydarzenia dotyczyły zarówno samej muzyki, jak i osobowości wykonawców – otwartych na innych ludzi i „wciągających” widzów w świat swojej niezwykłej muzyki. Z dużym zainteresowaniem spotkały się również nietypowe instrumenty muzyczne.

Koncert przygotowany w ramach obchodzonego w niedzielę Dnia Izraela był także imprezą towarzyszącą FKP. Od lat staramy się podczas Festiwalu nie tylko ukazywać kulturową, artystyczną czy społeczną spuściznę Reformacji, ale także zapraszać do współpracy przedstawicieli innych nurtów religijnych czy kulturowych.

Wspólne świętowanie Dnia Izraela i Festiwalu Kultury Protestanckiej „Przestrzenie wolności” ma swoje źródło również w historii, która sprawiła, że w Polsce w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, zaś Izrael również świętuje okrągłą – 70-tą rocznicę powstania nowożytnego państwa.

– Te rocznice i wiele innych można sprowadzić do szeroko rozumianej idei wolności, wyczekiwanej, wymarzonej, przeżywanej bądź utraconej. Stąd też mówimy o „przestrzeniach wolności”, które ze sobą współgrają, rozmawiają, wspierają się, uczą się od siebie. Mówimy o wolności człowieka kimkolwiek by nie był, chrześcijanina, żyda, muzułmanina, buddysty, agnostyka, ateisty. Mówimy o wolności społeczeństwa, narodu, ludzkości i zdajemy sobie sprawę, że kreślimy kręgi, które mają wspólny środek – wolny człowiek. Celebrujemy naszą wolność, ale myślimy również o wolności innych ludzi, pamiętamy o tych, którzy wciąż żyją w takim czy innym zniewoleniu – podkreśla Wojciech Szczerba Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, która jest jednym z organizatorów festiwalu.

Przeczytaj

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

czytaj więcej >>