Chcesz poznać język Starego Testamentu? Zostań wolnym słuchaczem na zajęciach z języka hebrajskiego w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej.

Uczestnicząc jako wolny słuchacz  w zajęciach uzyskasz wiedzę w zakresie fonetyki, morfologii i składni biblijnego hebrajskiego, będziesz w stanie czytać i rozumieć proste fragmenty prozy hebrajskiej oraz sprawnie posługiwać się słownikami i gramatykami biblijnego hebrajskiego. A wszystko to bez stresu spowodowanego egzaminami czy koniecznością zaliczenia przedmiotu.

Sprawdź co zrobić, by zostać wolnym słuchaczem w EWST.

Dlaczego warto uczyć się języka hebrajskiego?

Odpowiedź jest prosta – po to, aby lepiej poznać tę ważną część naszego Pisma Świętego, jaką jest Stary Testament.

Jeśli chcemy poważnie studiować Biblię i poznać Stary Testament znajomość hebrajskiego i możliwość sięgnięcia do tekstu oryginalnego jest niezbędna.

Kurs podstawowy, który odbywa się w ramach zajęć dla naszych studentów oswaja z językiem, pozwala na wnikliwsze czytanie tekstu w tłumaczeniach, inteligentne i krytyczne czytanie komentarzy oraz zapewnia odporność na różnego rodzaju mity językowe obecne w popularnej literaturze (np. zasięg liczby podwójnej w hebrajskim czy pluralis maiestatis).

Zachęcamy do przeżycia tej niezwykłej przygody z hebrajskim, zwłaszcza że nie jest to język trudny. Pewną barierę stanowi jego inność, jako że nie należy do rodziny języków indoeuropejskich. Ale gdy już przekroczymy tę barierę pozostaje nam czysta przyjemność poznawania ciekawego języka, a ostateczną nagrodą jest cieszenie się lekturą Pisma w oryginale.

W ramach zachęty jeden z wielu ?smaczków? obecnych oryginalnym tekście hebrajskim, które niestety giną w tłumaczeniu. W Księdze Wyjścia 34,6 Mojżesz podczas swojego spotkania z Bogiem, zwraca się do Niego tymi słowami: ?Panie, Panie, Boże miłosierny i łaskawy, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność?. Zwrot tłumaczony jako ?nieskory do gniewu? przez Biblię Warszawską, czy ?cierpliwy? przez Biblię Tysiąclecia w hebrajskim brzmi ?o długim nosie?. Jest to powszechnie używany w codziennym hebrajskim idiom, opisujący osobę cierpliwą. niełatwo wpadającą w złość. Oczywiście tłumacze przekazują nam znaczenie tego idiomu i dzięki ich pracy możemy czytać o Bogu cierpliwym i nieskorym do gniewu, ale nie są w stanie bez dłuższego opisu oddać stopnia zażyłości pomiędzy Mojżeszem, a Bogiem, który pozwala Mojżeszowi w tak podniosłej chwili zwracać się do Boga w tak bezpośredni i powiedzielibyśmy bezceremonialny sposób.

Zapisz się na kurs już teraz – startujemy w październiku!

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej