Ner tamid - koncepcja światła w kulturze żydowskiej
Studia Licencjackie Instytut Rozwoju Kościoła Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku

lip, 2021

02lipWydarzenie odwołaneOd krytyki do idealizacji – obrazy sztetl (miasteczka żydowskiego) w literaturze jidyszWykład: dr hab. Joanna LisekZ przyczyn niezależnych od organizatorów MATW odwołujemy w tym semestrze wykład dr hab. Joanny Lisek.17:00 - 19:00 EWST Centrum Edukacyjne, ul. św. Jadwigi 12

Sztetl

Szczegółowe informacje

Sztetl, czyli wschodnioeuropejskie miasteczko i zamieszkująca je społeczność żydowska, to  przestrzeń zmitologizowana, utracona, element żydowskiej pamięci zbiorowej. Świat żydowskich miasteczek długo stanowił ostoję jidyszkajt – żydowskości. Funkcjonuje też jako ważny motyw literatury żydowskiej – krytykowany, idealizowany, dekonstruowany. Wykład będzie zawierał przegląd różnych sposobów opisywania sztetla przez takich autorów/autorki jak: Mendele Mojcher Sforim, Szolem Alejchem, Icchok Lejbusz Perec, Jecheskiel Kotik, Rachela Fajgenberg i Malka Lee. 

dr hab. Joanna Lisek – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się poezją żydowską i kulturą jidysz, a szczególnie twórczością kobiet. Jest autorką monografii: Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna oraz Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.) oraz redaktorką tomów: Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz oraz Mykwa – rytuał i historia. Z Karoliną Szymaniak i Bellą Szwarcman-Czarnotą przygotowała tom: Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz.. Od 2017 r. redaguje serię Żydzi. Polska. Autobiografia.

Spotkanie odbywa się online, na platformie ZOOM. Osoby chętne do aktywnego udziału w spotkaniu proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego

Wykład będzie także transmitowany na kanale EWST na Youtube. Zapraszamy do oglądania.

Wykład odbywa się w ramach Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku

WSTĘP:

Konieczna rejestracja

WSTĘP - SZCZEGÓŁY

Liczba miejsc ograniczona!

Obowiązuje rejestracja telefoniczna (+48 71 346 99 00) lub mailowa (matw@ewst.pl).

W zwiazku z sytuacją epidemiczną prosimy o bezwzględne przestrzeganie następujących zasad:

  1. Na spotkanie przychodzimy w porze jego rozpoczęcia, maksymalnie 5 minut wcześniej.
  2. Po wejściu do budynku EWST obowiązuje dezynfekcja rąk i założenie osłony nosa i ust. Osłonę należy nosić przez cały czas pobytu w EWST.
  3. Na spotkanie na piętrze w miarę możliwości docieramy schodami. Prosimy o korzystanie z windy wyłącznie osoby z trudnościami w poruszaniu się. Chęć skorzystania z windy należy zgłosić u portiera. W windzie równocześnie może znajdować się 1 osoba.
  4. Podczas spotkania siadamy na wyznaczonych miejscach, zachowując dystans od innych uczestników.
  5. Na listę obecności wpisujemy swoje pełne imię i nazwisko oraz numer kontaktowy – dane te są konieczne w razie pojawienia się osoby zakażonej w grupie uczestników spotkania. Prosimy o zabranie swoich długopisów w celu dokonania wpisu na listę.
  6. Zabronione jest korzystanie innych pomieszczeń niż sala zajęciowa, toalety oraz korytarze (wyłącznie w celu przemieszczania się).
  7. Na spotkanie nie wnosimy żadnych produktów spożywczych. Dozwolone są wyłącznie płyny w pojemnikach (butelka, termos) dających szczelnie się zamknąć.

Szczegółowe zasady zachowania podczas zana terenie EWST określa Zarządzenie Rektora EWST w sprawie organizacji pracy na uczelni w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021 w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2

Czas

(Piątek) 17:00 - 19:00

Organizator

Międzykulturowa Akademia Trzeciego WiekuWiększość spotkań ma charakter otwarty. Nowe uczestniczki i uczestnicy są mile widziani w dowolnym momencie trwania projektu. Zapisy obowiązują tylko w przypadku warsztatów i wycieczek, ze względu na ograniczoną ilość miejsc (obowiązuje kolejność zgłoszeń). Wykłady są otwarte.matw@ewst.pl św. Jadwigi 12, Wrocław

Zasady bezpieczeństwa podczas spotkania

Wymagane noszenie maseczek przez całłe spotkanie
Spotkanie z zachowaniem dystansu pomiędzy uczestnikami
Pozostale zasady Na spotkanie nie wnosimy żadnych produktów spożywczych. Dozwolone są wyłącznie płyny w pojemnikach (butelka, termos) dających szczelnie się zamknąć.
X