02/11/2020

Ewangelikalizm w czasach niepokoju

Zapraszamy na listopadowe spotkania w EWST online, poświęcone chrześcijaństwu ewangelikalnemu.

Ewangelikalizm to jeden z najdynamiczniej rozwijających się nurtów religijnych na świecie – podczas gdy wzrost wiernych w całym chrześcijaństwie w ostatnich latach to około 1,33% rocznie, nurty ewangelikalne notują wzrost o 2,22% rocznie (Pew Research Center – lata 2018, 2019). W ciągu kilkuset lat od powstania pierwszych wspólnot o charakterze ewangelikalnym pojawiło się wiele bardzo różnorodnych denominacji, a nurt ewangelikalny jest obecny w większości kościołów chrześcijańskich.

Jak wygląda dzisiaj ewangelikalizm? Jaki jest stosunek chrześcijan tego nurtu do różnych kwestii społecznych? Czy i czym poszczególne denominacje różnią się od siebie? To tylko niektóre pytania, jakie stawiamy sobie podczas spotkań poświęconych ewangelikalizmowi. Podczas pięciu kolejnych spotkań będziemy wspólnie zastanawiać się nad obecnością i głosem chrześcijan tego nurtu wobec problemów i wyzwań we współczesnym świecie. Tytuł cyklu nawiązuje do serii wywiadów Rektora EWST prof. Wojciecha Szczerby „Chrześcijaństwo w czasach niepokoju”, poświęconych aktualnym problemom w Polsce i na świecie.

Będziemy odwoływać się także do publikacji EWST „Ewangelikalizm wobec wyzwań współczesności”, z której artykuły będziemy sukcesywnie publikować w dziale „Przeczytaj”. Spotkania mają miejsce online, na platformie ZOOM i są bezpośrednio transmitowane na stronie EWST na Facebooku. Każde ze spotkań jest rejestrowane a nagrania można znaleźć na naszej stronie oraz na kanale YT.

Program cyklu:

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych ewangelikalizmem i jego rozwojem we współczesnym świecie.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Aborcja i eutanazja w refleksji ewangelikalnej

Kiedy zaczyna się życie ludzkie? Czy może nadejść moment, gdy już nie warto żyć? Czy życie jest wartością samą w sobie, czy raczej środkiem do innych celów? Kto ma prawo o tym zadecydować?

Chrześcijanie ewangelikalni wobec Starego Testamentu

Stary Testament był Biblią zarówno Jezusa, apostołów, jak i autorów Nowego Testamentu. Czytając Ewangelie, Listy i Objawienie Jana, można zaobserwować, że ich autorzy odnosili się do wielu fragmentów w Starym Testamencie, aby uzyskać poparcie dla swoich twierdzeń dotyczących Jezusa.

Reformacyjne korzenie ewangelikalizmu

Ewangelikalizm jest pojęciem problematycznym we współczesnym, zachodnim świecie, szczególnie w kontekście polskim.

czytaj więcej