Jerzy Pilch, fot. Mgieuka, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
29/05/2020

Odszedł Jerzy Pilch

Dziś w Kielcach zmarł Jerzy Pilch, polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat literackiej nagrody Nike. Miał 67 lat.

“Generalnie ludzie umierają w ten sposób, że są, a potem ich nie ma. Jednych się wspomina krócej, innych dłużej, za jednymi się tęskni, za drugimi wcale – śmierć, koniec czyjegoś świata, w zasadzie nie ma dla świata znaczenia, świat istnieje dalej. Z wyjątkiem tych przypadków, kiedy przestaje istnieć, wylatuje w powietrze, idzie w rozsypkę. Z wyjątkiem tych przypadków, kiedy powstają w nim wyrwy jak po katastrofie, leje jak po bombardowaniu i finezyjne szczeliny, przez które przebija sine światło daremności istnienia”.
Jerzy Pilch, Drugi dziennik; 30 marca 2013.

Pisarz od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Opowiedział o niej publicznie w 2012 roku, a później często podejmował temat walki z chorobą w swoich felietonach dla „Tygodnika Powszechnego”. W ostatnich latach coraz rzadziej występował publicznie, pozostał jednak aktywny literacko, pisząc felietony i kolejne książki.

Swoją listę dziesięciu najważniejszych słów życia sformułował następująco: „Dom, nałóg, dotyk, pismo, dzwon, trawa, światło, matka, skrzydła, koniec”.

Przekazujemy wyrazy najszczerszego współczucia rodzinie i bliskim Jerzego Pilcha. Jako społeczność EWST z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wybitnego pisarza i wspaniałego człowieka.            

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Aborcja i eutanazja w refleksji ewangelikalnej

Kiedy zaczyna się życie ludzkie? Czy może nadejść moment, gdy już nie warto żyć? Czy życie jest wartością samą w sobie, czy raczej środkiem do innych celów? Kto ma prawo o tym zadecydować?

Chrześcijanie ewangelikalni wobec Starego Testamentu

Stary Testament był Biblią zarówno Jezusa, apostołów, jak i autorów Nowego Testamentu. Czytając Ewangelie, Listy i Objawienie Jana, można zaobserwować, że ich autorzy odnosili się do wielu fragmentów w Starym Testamencie, aby uzyskać poparcie dla swoich twierdzeń dotyczących Jezusa.

Reformacyjne korzenie ewangelikalizmu

Ewangelikalizm jest pojęciem problematycznym we współczesnym, zachodnim świecie, szczególnie w kontekście polskim.

czytaj więcej