Jerzy Pilch, fot. Mgieuka, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
29/05/2020

Odszedł Jerzy Pilch

Dziś w Kielcach zmarł Jerzy Pilch, polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat literackiej nagrody Nike. Miał 67 lat.

„Generalnie ludzie umierają w ten sposób, że są, a potem ich nie ma. Jednych się wspomina krócej, innych dłużej, za jednymi się tęskni, za drugimi wcale – śmierć, koniec czyjegoś świata, w zasadzie nie ma dla świata znaczenia, świat istnieje dalej. Z wyjątkiem tych przypadków, kiedy przestaje istnieć, wylatuje w powietrze, idzie w rozsypkę. Z wyjątkiem tych przypadków, kiedy powstają w nim wyrwy jak po katastrofie, leje jak po bombardowaniu i finezyjne szczeliny, przez które przebija sine światło daremności istnienia”.
Jerzy Pilch, Drugi dziennik; 30 marca 2013.

Pisarz od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Opowiedział o niej publicznie w 2012 roku, a później często podejmował temat walki z chorobą w swoich felietonach dla „Tygodnika Powszechnego”. W ostatnich latach coraz rzadziej występował publicznie, pozostał jednak aktywny literacko, pisząc felietony i kolejne książki.

Swoją listę dziesięciu najważniejszych słów życia sformułował następująco: „Dom, nałóg, dotyk, pismo, dzwon, trawa, światło, matka, skrzydła, koniec”.

Przekazujemy wyrazy najszczerszego współczucia rodzinie i bliskim Jerzego Pilcha. Jako społeczność EWST z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wybitnego pisarza i wspaniałego człowieka.            

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Ewangelikalizm a społeczeństwo obywatelskie

Ewangelikalizm nie jest wolny od wyzwań związanych z funkcjonowaniem we współczesnym  społeczeństwie obywatelskim – pisze prof. Wojciech Szczerba. Artykuł „Evangelical Protestantism and Civil Society – An outline” został opublikowany w  książce „Reformation 500. Cultural and Social Impact of the Protestant Reformation 1517–2017”, która ukazała się w języku angielskim, nakładem wydawnictwa Uniwersytetu w Aradzie „Aurel Vlaicu”.

Biblia zrozumiała dla każdego?

W rozdziale 11. Księgi Rodzaju czytamy: „I rzekł Pan: […] zstąpmy tam i pomieszajmy ich język, aby nikt nie rozumiał języka drugiego!ˮ.

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

czytaj więcej