15/01/2020

Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku – startuje I semestr 2020 roku

Z ogromną przyjemnością informujemy, że już 31 stycznia rozpoczyna się kolejny semestr działalności Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku.

Najbliższy semestr w  MATW będzie obfitował w bardzo ciekawe wykłady o zróżnicowanej tematyce. Oprócz znanych już uczestnikom prowadzących pojawią się nowe osoby i nowe tematy z zakresu psychologii, kulturoznawstwa, religioznawstwa, teologii, filozofii czy historii sztuki, ale także gospodarki, marketingu, ekologii czy… energetyki.

Serię spotkań w 2020 roku rozpocznie wykład prof. Wojciecha Szczerby, stanowiący również początek cyklu „Wielcy myśliciele ludzkości”, poświęconego wybitnym filozofom. Rektor EWST przedstawi postać znanego wszystkim Sokratesa, próbując zmierzyć się z pytaniem od dawna nurtującym badaczy – czy starożytny myśliciel rzeczywiście istniał?

Nie zabraknie także współczesnych tematów i problemów. Podczas spotkań będziemy rozmawiać na przykład na temat rasizmu, równouprawnienia i dyskryminacji, ofert dedykowanych Seniorom czy energii jądrowej. Zaplanowaliśmy też wykłady związane z charakterem samej Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej – poświęcone duchowości, religii czy różnym zagadnieniom teologicznym.

Najnowszy projekt MATW otrzymał wysoką notę w konkursie “Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2020-2021” organizowanym przez Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia I tym samym uzyskał środki potrzebne do funkcjonowania.

W ciągu 10 lat przy Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku powstało środowisko osób ciekawych świata, nie bojących się trudnych problemów, umiejących dyskutować ze sobą nawzajem i „pięknie się różnić”. Pozwala nam to na wybór tematów czasem trudnych i wymagających, ale zawsze zachęcających do refleksji i konfrontacji z własnymi przekonaniami. Nasi słuchacze to ludzie o ogromnym doświadczeniu życiowym i dużej wrażliwości społecznej – dzięki nim możemy rozwijać projekt MATW w tak ambitny sposób – podkreśla dr Monika Humeniuk, koordynatorka projektu.

Przypominamy, że wstęp na wszystkie wykłady jest wolny i nie wymaga dodatkowych zapisów.

W ramach MATW realizowane są również zajęcia językowe. W najbliższym czasie rozpoczniemy także zupełnie nowy projekt – warsztaty arteterapii dla seniorów. Szczegóły podamy już niebawem.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projektach MATW wszystkich chętnych.

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

…jeszcze tylko chwila…

Popatrzmy na Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie. Oto dar, praktyczny wyraz niczym nie zasłużonego miłosierdzia Boga. Oto skarb, dla którego warto stracić wszystko, by go posiąść. Oto nadzieja która nigdy nie przeminie, dziedzictwo, które nigdy nie zwiędnie, zbawienie, które już czeka gotowe, … jeszcze tylko chwilę trzeba wytrwać, by go doświadczyć…

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

Czy filozofia może nam pomóc w zbliżeniu do Boga?

Czy filozofia może nam jakoś pomóc w zbliżeniu się do Tego, Co Ostateczne, Nieskończone i Nieuwarunkowane, a co w ramach naszej tradycji religijnej nazywamy „Bogiemˮ? Tak, ale nie w taki prosty i bezpośredni sposób, jak to się niektórym wydaje…

czytaj więcej