30/12/2019

Świąteczne nabożeństwo i spotkanie absolwentów

Podczas świątecznego spotkania w EWST uwaga była skupiona na istocie Bożego Narodzenia. Studenci, absolwenci, kadra EWST oraz zaroszeni goście wspólnie celebrowali pamiątkę narodzin Pana Jezusa.

… ukazał mu się we śnie anioł Pański i rzekł: Józefie, synu Dawidowy, nie lękaj się przyjąć Marii, żony swej, albowiem to, co się z niej poczęło, jest z Ducha Świętego. A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego.
Mt 1,21-22

Wszyscy znamy ten fragment Ewangelii zapowiadający narodzenie Jezusa. Na pamiątkę tego wydarzenia, chrześcijanie świętują pod koniec grudnia,. Okres oczekiwania na Boże Narodzenie  stał się w naszych czasach – w pewnym sensie – wydarzeniem o charakterze masowym, kulturowym, czy wręcz multikulturowym, niezależnym od wyznawanych wartości.

Jednak, tak jak Jezus narodził się po cichu, gdzieś, dla większości niezauważony, tak i dzisiaj czas przedświąteczny, to dla wielu czas zabawy, zakupów, jarmarków i wszechobecnego handlu. A Jezus  gdzieś na uboczu czeka, aż ktoś się zreflektuje i go dostrzeże. Nawet my chrześcijanie ulegamy tej pokusie i zdarza się nam zapominać, co jest kluczem świąt.

Temat świętowania i przeżywania Bożego Narodzenia towarzyszył uczestnikom świątecznego spotkania, które tradycyjnie już odbyło się w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej w czasie ostatniego grudniowego zjazdu.

Nabożeństwo rozpoczęło się przywitaniem i słowami  słów zachęty, ze strony rektora, oraz dziekana EWST. Przedświątecznymi refleksjami podzieliła się jedna ze studentek – Dorota Mita. Było sporo słów wskazujących punkt centralny tych świąt, a nie egzystencjalny chaos wszechogarniający ludzi przed świętami. Jednocześnie, połączenie jej swoich słów z wyświetlonymi przedświątecznymi memami wprawiło wszystkich w radosny humor, ale też wzmocniło siłę przekazu.

wręczenie dyplomuWażnym punktem spotkania było także wręczenie dyplomów tegorocznym absolwentom. W roku 2019 prace obroniły cztery osoby, powiększając grono teologów ewangelikalnych.

Ciekawym doświadczeniem była możliwość posłuchania szczególnego gościa, który nas zaszczycił swoją obecnością.  Brat  Paolo reprezentował organizatora międzynarodowego spotkania młodzieży Taizé, które miało miejsce, w tym roku, we Wrocławiu od 28.12.2019 do 01.01.2020 roku. To wyjątkowa okazja, bo spotkania młodzieży Taizé, mają ponad czterdziestoletnią historię, a we Wrocławiu ostatnie takie wydarzenie odbyło się 25 lat temu. Dzięki wystąpieniu brata Paolo niektórzy z obecnych mogli sobie przypomnieć to fantastyczne spotkanie sprzed lat.

Taizé to również świetny przykład istoty świąt, do których się przygotowujemy. Świąt w których w centrum jest Chrystus i ludzie znajdujący się obok nas. Tych ludzi na których wskazuje najważniejsze przykazanie miłości.

O świąteczną oprawę muzyczna nabożeństwa zadbał student I roku Gabriel Calderon. Kolędy przy dźwięku gitary były śpiewane w języku polskim i angielskim.

W programie uroczystości nie zabrakło również tradycyjnego już wspólnego świątecznego posiłku. Po nakarmieniu ducha, przyszła kolej na pokrzepienie ciała. Tak więc, po nabożeństwie wszyscy mogliśmy pielęgnować wzajemne relacje, delektując się  barszczem, pierogami i pysznymi słodkościami. Wspólne rozmowy trwałyby pewnie jeszcze długo, gdyby czas w nieubłagany sposób, nie wskazał na prozę życia, w postaci zbliżających się kolejnych zajęć.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z nabożeństwa i wręczenia dyplomów oraz krótkiego filmowego podsumowania

Wojciech Szymański

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

Czy filozofia może nam pomóc w zbliżeniu do Boga?

Czy filozofia może nam jakoś pomóc w zbliżeniu się do Tego, Co Ostateczne, Nieskończone i Nieuwarunkowane, a co w ramach naszej tradycji religijnej nazywamy „Bogiemˮ? Tak, ale nie w taki prosty i bezpośredni sposób, jak to się niektórym wydaje…

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

czytaj więcej