26/05/2019

Radość bez granic

Ostatnim, a równocześnie jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej była kolejna edycja dorocznego festynu „Czasoprzestrzeń radości”, połączona w tym roku z obchodami 20-lecia Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji.

Spotkanie rozpoczął występ chóru międzypokoleniowego, w którego skład wchodzą pensjonariusze prowadzonych przez Diakonię Domów Pomocy,  uczniowie przedszkola i szkół  działających przy ECDiE oraz podopieczni Inicjatyw i programów terapeutycznych i integracyjnych dla dzieci i młodzieży  Następnie uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprezentowali taniec z szarfami.

W powitalnym wystąpieniu Prezes Zarządu Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra ksiądz Robert Sitarek przypomniał historię organizacji podkreślał wkład osób i instytucji w powstanie, rozwój i działania ECDiE. Kolejnymi oficjalnymi punktami programu było odsłonięcie Krasnali oraz posadzenie Drzew Pamięci.

Uczestnicy Festiwalu mieli do dyspozycji wiele atrakcji – od konkurencji sortowych, poprzez kiermasz, liczne zajęcia rekreacyjne, pokazy artystyczne, warsztaty rękodzieła, taniec, spotkania ze służbami mundurowymi, podziwianie motocykli i starych samochodów, aż po wspólne puszczanie baniek mydlanych. Nie zabrakło też przysmaków z grilla i słodkości. Wszystkim zaś towarzyszyła muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Quattro Fromaggi”, oraz kapeli folkowej „Góralskie Hory”.

Przy wejściu goście otrzymywali plan terenu z oznaczonymi miejscami poszczególnych stoisk i wydarzeń, a także festiwalowe naklejki, które bardzo chętnie przykleili sobie do odzieży I toreb. Weekend i piękna pogoda sprzyjały wspólnej zabawie, która zgromadziła wiele osób z bardzo różnych środowisk, w różnym wieku i stanie zdrowia.

Zwieńczenie IX FKP było nie tylko bardzo udane, ale także w pełni oddawało jego przesłanie – #Miłość #RADOŚĆ #Pokój, które można znaleźć wszędzie, a przede wszystkim w kontakcie z Bogiem i z drugim człowiekiem.

 

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>