26/05/2019

Radość bez granic

Ostatnim, a równocześnie jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej była kolejna edycja dorocznego festynu „Czasoprzestrzeń radości”, połączona w tym roku z obchodami 20-lecia Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji.

Spotkanie rozpoczął występ chóru międzypokoleniowego, w którego skład wchodzą pensjonariusze prowadzonych przez Diakonię Domów Pomocy,  uczniowie przedszkola i szkół  działających przy ECDiE oraz podopieczni Inicjatyw i programów terapeutycznych i integracyjnych dla dzieci i młodzieży  Następnie uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprezentowali taniec z szarfami.

W powitalnym wystąpieniu Prezes Zarządu Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra ksiądz Robert Sitarek przypomniał historię organizacji podkreślał wkład osób i instytucji w powstanie, rozwój i działania ECDiE. Kolejnymi oficjalnymi punktami programu było odsłonięcie Krasnali oraz posadzenie Drzew Pamięci.

Uczestnicy Festiwalu mieli do dyspozycji wiele atrakcji – od konkurencji sortowych, poprzez kiermasz, liczne zajęcia rekreacyjne, pokazy artystyczne, warsztaty rękodzieła, taniec, spotkania ze służbami mundurowymi, podziwianie motocykli i starych samochodów, aż po wspólne puszczanie baniek mydlanych. Nie zabrakło też przysmaków z grilla i słodkości. Wszystkim zaś towarzyszyła muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Quattro Fromaggi”, oraz kapeli folkowej „Góralskie Hory”.

Przy wejściu goście otrzymywali plan terenu z oznaczonymi miejscami poszczególnych stoisk i wydarzeń, a także festiwalowe naklejki, które bardzo chętnie przykleili sobie do odzieży I toreb. Weekend i piękna pogoda sprzyjały wspólnej zabawie, która zgromadziła wiele osób z bardzo różnych środowisk, w różnym wieku i stanie zdrowia.

Zwieńczenie IX FKP było nie tylko bardzo udane, ale także w pełni oddawało jego przesłanie – #Miłość #RADOŚĆ #Pokój, które można znaleźć wszędzie, a przede wszystkim w kontakcie z Bogiem i z drugim człowiekiem.

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

…jeszcze tylko chwila…

Popatrzmy na Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie. Oto dar, praktyczny wyraz niczym nie zasłużonego miłosierdzia Boga. Oto skarb, dla którego warto stracić wszystko, by go posiąść. Oto nadzieja która nigdy nie przeminie, dziedzictwo, które nigdy nie zwiędnie, zbawienie, które już czeka gotowe, … jeszcze tylko chwilę trzeba wytrwać, by go doświadczyć…

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

Czy filozofia może nam pomóc w zbliżeniu do Boga?

Czy filozofia może nam jakoś pomóc w zbliżeniu się do Tego, Co Ostateczne, Nieskończone i Nieuwarunkowane, a co w ramach naszej tradycji religijnej nazywamy „Bogiemˮ? Tak, ale nie w taki prosty i bezpośredni sposób, jak to się niektórym wydaje…

czytaj więcej