26/09/2018

Wolność, zabawa, edukacja – Dolnośląski Festiwal Nauki i Dni Seniora w EWST

21 września gościliśmy liczne grono uczestników Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i Dni Seniora 2018. Tematem tegorocznych wydarzeń była szeroko rozumiana wolność.

Wrześniowe wydarzenia w EWST od kilku lat przyciągają uczestników z różnych środowisk i pokoleń. Tak było też i w tym roku. Zarówno warsztaty kompetencji międzykulturowych jak i popołudniowe występy artystyczne odbywały się przy Sali zapełnionej niemal do ostatniego miejsca.

To już kolejny rok, w którym organizujemy wydarzenia łączące w sobie elementy promocji wiedzy oraz rozrywkę. Staramy się w ten sposób sprostać wymaganiom stawianym przez dwie wyjątkowo ważne dla Wrocławia imprezy – Dolnośląski Festiwal Nauki oraz Dni Seniora. Z roku na rok przekonujemy się, że ta formuła coraz lepiej się sprawdza, pozwalając wspólnie uczyć się i bawić kilku pokoleniom, a także integrując ze sobą osoby pochodzące z wielu różnych światów.

Po teraz kolejny (po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan i Festiwalu Kultury Protestanckiej) zaprosiliśmy uczestników do wspólnego odkrywania wolności. W istocie cały rok 2018 poświęcamy temu tematowi, tak ważnemu w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości.

W warsztatach uczestniczyli licealiści z IX LO im. Juliusza Słowackiego, grupa dolnośląskich policjantów, słuchacze Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku oraz inne osoby, które zdecydowały się wybrać ten blok zajęciowy z bogatej oferty DFN i Dni Seniora. Ich współorganizatorem była Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli przekonać się, że „Wolność w dialogu” wymaga nie tylko  znajomości własnego języka ale także chęci zrozumienia, co naprawdę ma do powiedzenia druga strona. Uczestnicy poznawali genezę polskich słów wywodzących się z tak starożytnych języków jak greka czy hebrajski. Później w grupach próbowali definiować język dialogu i język nienawiści, by następnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami na forum warsztatów. Na koniec poznawali „najpiękniejsze miejsce w świecie” czyli styk kultur, którego można doświadczyć nie tylko jadąc na egzotyczną wycieczkę, ale też otwierając się na sąsiada, kolegę z pracy czy nawet kogoś, kto pyta o drogę. Przekonali się także, że niemal z każdym można znaleźć wspólne doświadczenie życiowe – i zbudować na nim nić sympatii.

Po południu nadszedł czas na rozrywkę, pod hasłem „Wolność w praktyce”. Widzów przywitał anglojęzyczny koncert zespołu „Piękne głosy”, złożonego ze słuchaczek Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku. Śpiew to nieodłączny element nauki tego języka w MATW, słuchacze w ten sposób łatwiej przyswajają sobie angielskie słowa i „otwierają się” na posługiwanie się obcym językiem.

Wśród wykonywanych piosenek znalazły się amerykańskie standardy różnych nurtów muzycznych oraz pieśni brytyjskie i irlandzkie. Koncert zakończyła wzruszająca interpretacja hymnu  „Amazing Grace”. Zarówno śpiewające panie jak i prowadzący zespół Bartosz Bobeł (który na co dzień uczy angielskiego w MATW) zebrali ogromne brawa.

Podczas tegorocznego wydarzenia mieliśmy zaszczyt po raz trzeci już gościć w naszej uczelni grupę „Mam Teatr” – tym razem ze świetną komedią „Pomoc sąsiedzka”. Sztuka idealnie wpasowała się w temat wolności, bowiem pokazywała jak zachować własną wolność w relacji z kimś zupełnie innym niż ja.

Spektakl obfitował w zabawne momenty, ale także wzruszał i skłaniał do refleksji. Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak po raz kolejny podbili serca wrocławskich widzów, którzy niemal natychmiast po zakończeniu sztuki zaczęli pytać, kiedy będziemy znów gościć aktorska parę. Artyści podkreślali, że przyjeżdżają do EWST „jak do domu”, a Rektor EWST Wojciech Szczerba zapewnił, że spotkamy się z nimi po raz kolejny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom organizowanych w naszej uczelni wydarzeń w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz Dni Seniora. Dziękujemy też wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do tego, że przygotowane przez nas propozycje mogły dojść do skutku i zostały tak dobrze przyjęte przez uczestników. Podziękowania za współfinansowanie projektu kierujemy też do Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w EWST!

 

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>