07/05/2018

W Oratorium Marianum rozmawialiśmy o wolności

Przez ponad dwie godziny w zabytkowych murach Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim o wolności rozmawiali duchowni, przedstawiciele świata nauki, polityki i dyplomacji.

„Rozmowa o wolności” była wydarzeniem wieńczącym całodzienne otwarte sympozjum „Przestrzenie wolności”, na które składało się też otwarcie wystawy poświęconej Albertowi Schweitzerowi oraz międzynarodowa konferencja naukowa.

Spotkanie w Oratorium Marianum miało szczególny charakter nie tylko ze względu na wyjątkowe miejsce. Zaproszenie do rozmowy przyjęli bowiem ksiądz profesor Tomasz Halik z Uniwersytetu Karola w Pradze, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Gość Specjalny – Ambasador Izraela Pani Anna Azari.

Na pierwszą część spotkania złożył się wykład ks. Halika „Trudna wolność” oraz refleksja na temat wolności ambasador Azari.

– Wolność jest jednym z kluczowych pojęć naszej zachodniej cywilizacji. Moglibyśmy spojrzeć na historię czasów nowożytnych jako na dzieje ludzkiej, kulturowej i historycznej emancypacji, jako na historię walki o wolność. Tana wolność to wolność zwierzęcia, które zostało wypuszczone z klatki, które może robić sobie co chce. Dopiero droga wolność, połączona z poczuciem odpowiedzialności jest naprawdę ludzka – mówił ks. Prof. Halik, nawiązując do utworzonych przez Dietricha Bonhoeffera pojęć taniej i drogiej łaski.

– Według mnie ani demokracja ani wolność nie są stanem stałym. Demokracja i wolność to coś o co my wszyscy chcemy i musimy walczyć – podkreślała pani ambasador.

W drugiej części uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania o wolność zadawane przez moderatora i gospodarza – prof. Adama Jezierskiego, Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, a później także przez widzów. Dotyczyły one rozumienia wolności, jej znaczenia dla człowieka, jej różnych aspektów i odcieni. Nie zabrakło refleksji na temat współczesnego miejsca wolności w społeczeństwie – od wolności religijnej po polityczną poprawność i pozbawiania ludzi swobody wyboru zarówno na drodze prawa jak i manipulacji.

Uczestnicy rozmowy unikali odniesień do bieżącej polityki, jednak z ich głosów można było dowiedzieć się, że obecna sytuacja niepokoi ich – również ze względu na liczne zagrożenia dla wolności zarówno jednostki jak i całych grup społecznych. Nie zabrakło natomiast odniesień historycznych do trzech państw reprezentowanych przez dyskutantów. I Polska i Izrael i Czechy mają w swojej historii momenty, które sprawiają że ich obywatele w szczególny sposób cenią wolność i są wyczuleni na wszelkie przejawy jej tłumienia. Ta wrażliwość widoczna była w wielu wypowiedziach, które padły tego wieczoru.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania znalazł się jeszcze czas na rozmowy z dyskutantami, wspólne zdjęcia, podpisywanie książek oraz papierowych ptaszków – symbolu tegorocznego festiwalu, który towarzyszy nam i na plakatach i w postaci prac origami. Każdy z uczestników mógł wziąć ze sobą papierową figurkę – na pamiątkę spotkania i jako przypomnienie tego, że wolność jest piękna, a jednocześnie krucha i łatwo ją zniszczyć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dyskutantom oraz tym, którzy zdecydowali się spędzić wieczór rozmawiając o wolności. Zapraszamy też na kolejne wydarzenia Festiwalu.

Zobacz galerię zdjęć z debaty oraz reportaż Radia Wrocław

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

…jeszcze tylko chwila…

Popatrzmy na Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie. Oto dar, praktyczny wyraz niczym nie zasłużonego miłosierdzia Boga. Oto skarb, dla którego warto stracić wszystko, by go posiąść. Oto nadzieja która nigdy nie przeminie, dziedzictwo, które nigdy nie zwiędnie, zbawienie, które już czeka gotowe, … jeszcze tylko chwilę trzeba wytrwać, by go doświadczyć…

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

Czy filozofia może nam pomóc w zbliżeniu do Boga?

Czy filozofia może nam jakoś pomóc w zbliżeniu się do Tego, Co Ostateczne, Nieskończone i Nieuwarunkowane, a co w ramach naszej tradycji religijnej nazywamy „Bogiemˮ? Tak, ale nie w taki prosty i bezpośredni sposób, jak to się niektórym wydaje…

czytaj więcej