11/05/2018

Śladami świadków wolności

Co łączy ze sobą zakonnicę żydowskiego pochodzenia, autora listu biskupów polskich do niemieckich i przeciwstawiającego się nazizmowi ewangelickiego pastora? Wszyscy oni są związani z Wrocławiem i wszyscy stanęli kiedyś przed wyborami, które uczyniły z nich świadków wolności.

Spacery po stolicy Dolnego Śląska stały się już tradycją Festiwali Kultury Protestanckiej. W tym roku poprowadziliśmy uczestników historycznymi śladami ludzi, którzy cenili wolność i w jej imię byli gotowi na największe ofiary – również z własnego życia. W podróży tej przewodnikiem był Edward Skubisz, który jednak mówił słowami swoich bohaterów – świętej Edyty Stein, biskupa Bolesława Kominka, Kathariny Staritz, Dietricha Bonhoeffera i Benno Jacoba.

Każdy z dwóch spacerów rozpoczynał się na wrocławskim Nadodrzu, przy Domu Edyty Stein, prowadził przez Ostrów Tumski, Wyspę Piaskową i Stare Miasto, by zakończyć się w Synagodze pod Białym Bocianem. Ich uczestnicy poznawali nie tylko losy świadków wolności, ale także historię XIX i XX wiecznego Wrocławia.

Wybór tematyki, formuły oraz prezentowanych postaci okazał się trafny – wiele osób co prawda słyszało przynajmniej kilka nazwisk z przywoływanych podczas spacerów, jednak nie wiedzieli o nich zbyt wiele i nie łączyli ich łączyli w jakiś szczególny sposób ich ani z Wrocławiem ani z wolnością. Uczestnicy byli zaciekawieni także faktem, że bohaterowie spaceru wywodzili się z tak wielu środowisk, z różnych nurtów religijnych i reprezentowali różne grupy społeczne, pośrednio wskazując na wielokulturowość Wrocławia i jego bogatą historię.

Łącznie we wtorkowym i piątkowym spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób, przede wszystkim młodzieży z wrocławskich szkół. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu.

Zobacz galerię zdjęć

 

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>