12/05/2018

Radość w czasie i przestrzeni

Na uczestników sobotniego festynu rodzinnego w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra czekało wiele atrakcyjnych form spędzania czasu. Wśród blisko tysiąca gości, każdy mógł znaleźć coś, co sprawiło mu radość.

„Czasoprzestrzeń radości” – pod tym tytułem kryło się kilka wydarzeń zorganizowanych przez ECDiE – oprócz festynu zaplanowano także uroczyste otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przystań” i wystaw poświęconych Reformacji:  „500 lat protestantyzmu na Śląsku. Wierni w drodze – leśni kaznodzieje – dzieci w modlitwie”, „Here I stand. Marcin Luter, Reformacja I jej następstwa”,     „500 lat Reformacji. Śladami Marcina Lutra”. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.

Otwarcie nie okazało się czasem długich i nudnych przemówień – wypełniały je radość i wzruszenie dające się zauważyć zarówno podczas oficjalnych wystąpień jak i w prezentacjach przygotowanych przez podopiecznych ECDiE.

Sam festyn został przygotowany w taki sposób, by mogli bawić się na nim i najmłodsi i najstarsi. Tak też się stało. Zgodnie z przewodnią myślą radość towarzyszyła uczestnikom na każdym kroku – każdy mógł znaleźć jakiś powód do uśmiechu. Wśród wielu atrakcji warto wymienić możliwość bliższego kontaktu z końmi, które na co dzień pomagają ludziom podczas zajęć hipoterapii, spotkanie ze strażakami, piękne motocykle, zabytkowe samochody oraz liczne stoiska z rękodziełem (zarówno do samodzielnego wykonania jak i do kupienia) czy prezentacje prac plastycznych.

Nie zabrakło też rozrywek takich jak malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, zawody sportowe, konkursy i gry. Zmęczeni licznymi rozrywkami mogli natomiast odpocząć przy dźwiękach muzyki i przy smacznym posiłku.

Piękna pogoda pozwoliła w pełni wykorzystać czas festynu i urok miejsca, w którym się odbywał. Sceneria pełna wiosennych kwiatów i zieleni dobrze współgrała z setkami ptaszków origami, które po raz kolejny towarzyszyły uczestnikom wydarzeń VIII FKP. Warto przy tym wspomnieć, że wszystkie papierowe ptaszki rozdawane podczas Festiwalu zostały wykonane przez dzieci ze szkół prowadzonych w ramach ECDiE. Serdecznie dziękujemy!

Trwający ponad 4 godziny festyn zgromadził najliczniejszą jak dotychczas grupę uczestników tegorocznych festiwalowych wydarzeń. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić im radość.

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj

Czy filozofia może nam pomóc w zbliżeniu do Boga?

Czy filozofia może nam jakoś pomóc w zbliżeniu się do Tego, Co Ostateczne, Nieskończone i Nieuwarunkowane, a co w ramach naszej tradycji religijnej nazywamy „Bogiemˮ? Tak, ale nie w taki prosty i bezpośredni sposób, jak to się niektórym wydaje…

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

czytaj więcej >>