06/05/2018

Nabożeństwo inauguracyjne rozpoczęło VIII Festiwal Kultury Protestanckiej

VIII Festiwal Kultury Protestanckiej „Przestrzenie Wolności” rozpoczął się uroczystym nabożeństwem w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej.

Wzięli w nim udział duchowni ewangeliccy, ale też zaproszeni przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich, organizatorów i partnerów Festiwalu oraz licznie zgromadzeni parafianie i goście.

W liturgii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przypada dziś niedziela Rogate (Proście…), poświęcona modlitwie. Właśnie modlitwa, obok wolności była tematem przewodnim nabożeństwa inauguracyjnego.

„Jako symbol tegorocznego Festiwalu wybraliśmy ptaka, a właściwie papierowego ptaszka origami. Ptak w swojej umiejętności lotu wydaje się przełamywać prawa fizyki. Swobodnie szybuje w powietrzu. Unosi się nad ziemią. Jest ponad szarą codziennością. Jego perspektywa jest inna, wyższa. Ale papierowy ptak jest bardzo delikatny. Trzeba o niego dbać i traktować z dużą wrażliwością. Może łatwo się zniszczyć, jeśli jest nieodpowiednio traktowany. Zupełnie jak wolność. Jest piękna i wartościowa, ale łatwo ją stracić.” – mówił prof. Wojciech Szczerba rektor EWST, przedstawiając ideę i symbolikę tegorocznego Festiwalu.

Uczestnicy nabożeństwa otrzymali też pamiątki w postaci ptaszków origami wykonanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marcina Lutra. Symbol ten będzie towarzyszyć nam przez cały festiwal.

„Chrystus wyzwolił nas, abyśmy w tej wolności żyli. Stójcie więc niezachwianie i nie poddawajcie się znowu pod jarzmo niewoli.” – cytatem z listu do Galacjan rozpoczął swoje kazanie biskup Szarek, który połączył obie myśli przewodnie wskazując, że chrześcijanin jest powołany do wolności, ale nie może jej realizować bez Chrystusa i łączności z nim w modlitwie. Biskup odwoływał się także do współczesnych przejawów niewłaściwego rozumienia wolności, prowadzących do rozwoju egoizmu, izolacji, podziałów a w konsekwencji – do zniewolenia.

Podczas całego nabożeństwa oprawę muzyczną zapewnił kwartet wokalny (Agata Chodorek – sopran, Wojciech Basiakowski – alt, Marek Belka – tenor, Julian Skrzymowski – bas) z towarzyszeniem instrumentalnym Tomasza Kwiecińskiego (skrzypce) oraz Dawida Ślusarczyka (organy).

Serdecznie dziękujemy za mądre i głębokie słowa podczas kazania i przemówień, za piękną muzykę i możliwość otwarcia VIII FKP we wspaniałym kościele Opatrzności Bożej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nabożeństwo inauguracyjne było przeżyciem nie tylko duchowym ale także kulturowym i estetycznym.

Dziękujemy także licznie zgromadzonym uczestnikom dzisiejszej uroczystości. Zapraszamy na kolejne wydarzenia VIII Festiwalu Kultury Protestanckiej „Przestrzenie wolności”.

Zobacz galerię zdjęć z nabożeństwa.

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>