14/05/2018

Muzyczne nabożeństwo zakończyło 8. FKP

Ostatnie wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Protestanckiej odbyło się w Narodowym Forum Muzyki. Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo, czyli koncert muzyki barokowych kompozytorów w wykonaniu zespołu Overtone i tenora Macieja Gocmana w piękny sposób zwieńczył i podsumował osiem festiwalowych dni.

Wydarzenie rozpoczęło się krótkim podsumowaniem kończącego się Festiwalu. Przedstawiciele organizatorów – biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ksiądz Marcin Orawski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Opatrzności Bożej oraz profesor Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej omówili festiwalowe wydarzenia i podziękowali współorganizatorom, partnerom, patronom i sponsorom FKP. Zaprezentowane zostały także zdjęcia z tegorocznych wydarzeń.

Koncert był hołdem dla barokowych, związanych z Reformacją muzyków: D. Buxtehude, S. Capricornusa, P. H. Erlebacha, J. S. Bacha oraz G. P. Telemanna. Ich kompozycje, zagrane i zaśpiewane w Sali Czerwonej NFM przeniosły słuchaczy w czasie. Podróż tę zawdzięczamy zespołowi Overtone – trio wykonującemu utwory muzyki barokowej na instrumentach historycznych (klawesyn, pozytyw, viola da gamba i skrzypce) oraz Maciejowi Gocmanowi, który specjalizuje się w wykonaniach wokalnych muzyki dawnej.

Na blisko godzinny koncert składało się łącznie kilkanaście utworów, wśród których znalazły się takie perły muzyki barokowej jak Toccata  G-dur Jana Sebastiana Bacha czy kantata Packe  dich, gelähmter  Drache Georga Philippa Telemanna. Drugi z wymienionych utworów kończył cały koncert i został później powtórzony na bis, którego długimi oklaskami domagała się publiczność.

Po zakończeniu koncertu jego uczestnicy również otrzymali festiwalowe ptaszki origami.

Ostatni akcent 8. FKP był też jednym z najpiękniejszych i najbardziej poruszających w całym festiwalowym tygodniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego koncertu. Dziękujemy też wszystkim, którzy przyszli w niedzielę do NFM i niemal całkowicie wypełnili Salę Czerwoną.  

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>