12/05/2018

Mariologia Marcina Lutra

Czy istnieje coś takiego jak protestancka mariologia? Wiele osób słysząc takie zestawienie zdziwi się lub nawet oburzy. Tymczasem matka Jezusa była i jest ważną postacią w teologicznych rozważaniach Reformatorów, choć oczywiście jej rola zawsze była wiązana ściśle z Chrystusem, a szczególnie z Jego Wcieleniem.

Takie też treści niesie ze sobą komentarz Marcina Lutra do hymnu Marii „Magnificat”, o którym opowiadali podczas piątkowego spotkania w parafii Opatrzności Bożej Krzysztof i Aleksandra Rzońca.

„Czy nie sądzicie, że serce Marii było sercem zaiste niezrównanym? Oto wie ona, że jest Matką Bożą, wyniesioną ponad wszystkich ludzi – mężczyzn i niewiasty, a jednak trwa w niezmiennej prostocie, szczerości, wyrzeczeniu, tak że nawet najlichszej sługi nie pozwala stawiać niżej od siebie. O, jakże dalekie od tego serca są nędzne serca nasze, które zależne od podmuchów losu nadymają się pychą lub wiotczeją zniechęceniem, ustawicznie miotane między upodleniem a wyniosłością. Natomiast niewzruszone serce Maryi pozostaje zawsze jednakie, zachowuje równość niezachwianą, pozwala Bogu działać w sobie według Jego woli, upodobań, nie odczuwając przy tym nic krom wielkiej, mocnej pociechy, radości i ufności w Nim.” – pisał Ojciec Reformacji.

Podczas wykładu można było znacznie lepiej poznać stosunek Lutra do Matki Jezusa. Współczesnych protestantów zaskakiwać może ogromny szacunek jakim darzył on Marię. Ojciec Reformacji wskazywał na jej postawę jako na wzór dla każdego chrześcijanina, przypisywał jej liczne cechy i przymioty których dziś w kościołach poreformacyjnych niemal wcale się nie przywołuje (jak choćby pełna świadomość bycia Matką Boga, czy pozycja wyższa niż w przypadku innych ludzi). Nie brakowało pytań o to, z czego wynikało takie podejście oraz o ewolucję pozycji Marii na przestrzeni wieków – zarówno w protestantyzmie jak i w Kościele Katolickim.

Spotkanie z Krzysztofem i Aleksandrą Rzońcą jest kolejnym (po ubiegłorocznym, poświęconym „Mowom stołowym”) wykładem tych samych prelegentów, którzy pozwala lepiej poznać nie tylko spuściznę Lutra, ale także czasy w których żył i sposób myślenia współczesnych mu ludzi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wykładu. Zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu, którego pełny program znajduje się na stronie www.fkp.wroclaw.pl. Zapraszamy także na profil FKP na Facebooku.

 

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>