10/05/2018

Komeniusz w Polsce

Jan Amos Komeński w Polsce – taki tytuł nosił wykład Manfreda Richtera, który w środę odbył się we wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej.

Wykład okazał się dialogiem, a prowadzący i tłumacz przez kilkadziesiąt minut opowiadali o słynnym czeskim pedagogu i reformatorze, przeplatając swoją barwną narrację anegdotami i ciekawymi dygresjami. Oczywiście nie zabrakło faktów – osoba Komeniusza i „polskie wątki” z nim związane nie mają tajemnic dla profesora Manfeda Richtera, autora książki „Jan Amos Komeński. Zarys życia i działalności”.

„Dzięki biografii Manfreda Richtera poznajemy Komeńskiego nie tylko jako teologa protestanckiego, pedagoga, działacza kościelnego, oświatowego czy politycznego, lecz również jako odpowiedzialnego obywatela Rzeczypospolitej i Wielkiego Europejczyka, który wierzył w możliwość integracji wspólnoty ludzkiej.” – pisał we wstępie do publikacji prof. Bogusław Milerski. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się o tym osobiście. Wysoki poziom merytoryczny wykładu był sumą ogromnej wiedzy autora, jego doskonałego porozumienia z tłumaczem – panem Januszem Wittem (który także wykazał się dużą znajomością tematu dodając od siebie liczne ciekawostki) oraz autentycznego zainteresowania publiczności.

Na zakończenie wykładu nie zabrakło pytań, próśb o uzupełnienie podanych informacji oraz o podpisanie książek, które część słuchaczy miała ze sobą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>