10/05/2018

Jazzowe brzmienia ewangelickich hymnów

Co może wyniknąć z połączenia liczących kilka wieków pieśni religijnych i zupełnie współczesnego jazzu? Zespół Jagodziński Trio pokazał, że wspaniałe przeżycia artystyczne i duchowe.

Jazz Jagodzińskiego Trio – wartościowy, oryginalny i nie poddający się prostym klasyfikacjom – na płycie WAROWNYM GRODEM spotkał się z muzyką bynajmniej nie współczesną, bo rozbrzmiewającą od kilku wieków w kościołach ewangelickich w Polsce i na świecie.

Jagodziński Trio – zespół znany z licznych współczesnych adaptacji muzyki klasycznej tym razem zmierzył się z kanonem ewangelickich pieśni. Znalazły się wśród nich także XVI-wieczne hymny autorstwa Marcina Lutra, w tym najsłynniejszy – Warownym grodem jest nasz Bóg (niem. Ein feste Burg ist unser Gott), który z czasem stał się hymnem całego ruchu reformacyjnego.

Koncert w luterańskim kościele Gustawa Adolfa pokazał, że zespół z wokalistką Agnieszką Wilczyńską nie tylko świetnie sobie poradził z muzyką ze świata zupełnie innego niż jazzowe brzmienia, ale z połączenia wydobył to co najlepsze.

Występ podobał się zarówno starszemu pokoleniu, przyzwyczajonemu do tradycyjnych wykonań ewangelickich pieśni jak i młodzieży, która – dzięki bardziej współczesnym brzmieniom – odkrywała w głębię i aktualność przesłania zawartego w starych tekstach.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom koncertu, którzy mimo niesprzyjającej pogody postanowili spędzić wieczór na koncercie Jagodziński Trio. Zapraszamy wszystkich na kolejne wydarzenia Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>