09/05/2018

Film o odwadze, Reformacji i … druku

Film o 12-letnim pomocniku w drukarni, który niespodziewanie bierze udział w historii zmieniającej oblicze świata zgromadził na dwóch seansach liczne grono widzów i porwał ich w przestrzeń przygody sprzed 500 lat.

„Storm. Opowieść o odwadze” to klasyczne kino familijne. Akcja filmu rozgrywa się w XVI wieku, w latach rewolucji religijnej zapoczątkowanej wystąpieniem Marcina oraz społeczno-kulturowej, u której genezy stoi wynalazek druku. Przygoda, opowiedziana z perspektywy młodego chłopaka, który pomaga ojcu w drukarni, a potem wyrusza w podróż chroniąc matrycę pewnego tajemniczego listu, przenika się z wielkimi wydarzeniami historycznymi. Takie podejście do tematu pozwoliło widzom zajrzeć w okno do czasów sprzed pięciu wieków i w bardziej osobisty sposób przeżyć wydarzenia, które doprowadziły do powstania i rozwoju ruchu reformacyjnego.

Przed rozpoczęciem filmu ks. Paweł Meler z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wprowadził widzów w epokę  historyczną i rzucił nieco światła na wydarzenia, które rozgrywały się w XVI wieku, po wystąpieniu Marcina Lutra.

Czy historia podobała się młodym (i nieco starszym) widzom, którzy oglądali ją w kinie Nowe Horyzonty? Z rozmów po wyjściu z kina wynika, że tak.

– To zupełnie inaczej, niż uczyć się z książek. Teraz wiem, że warto dowiedzieć się czegoś więcej o tamtych czasach, były naprawdę ciekawe – mówiła jedna z uczestniczek pokazu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim widzom za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach VIII FKP. Dziękujemy też za fantastyczną współpracę z kinem Nowe Horyzonty, które zapewniło bardzo wysoki poziom obsługi pokazów.

Wszystkich, którzy nie mieli okazji jeszcze obejrzeć filmu „Storm. Opowieść o odwadze” gorąco do tego zachęcamy.

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>