09/05/2018

Film o odwadze, Reformacji i … druku

Film o 12-letnim pomocniku w drukarni, który niespodziewanie bierze udział w historii zmieniającej oblicze świata zgromadził na dwóch seansach liczne grono widzów i porwał ich w przestrzeń przygody sprzed 500 lat.

„Storm. Opowieść o odwadze” to klasyczne kino familijne. Akcja filmu rozgrywa się w XVI wieku, w latach rewolucji religijnej zapoczątkowanej wystąpieniem Marcina oraz społeczno-kulturowej, u której genezy stoi wynalazek druku. Przygoda, opowiedziana z perspektywy młodego chłopaka, który pomaga ojcu w drukarni, a potem wyrusza w podróż chroniąc matrycę pewnego tajemniczego listu, przenika się z wielkimi wydarzeniami historycznymi. Takie podejście do tematu pozwoliło widzom zajrzeć w okno do czasów sprzed pięciu wieków i w bardziej osobisty sposób przeżyć wydarzenia, które doprowadziły do powstania i rozwoju ruchu reformacyjnego.

Przed rozpoczęciem filmu ks. Paweł Meler z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wprowadził widzów w epokę  historyczną i rzucił nieco światła na wydarzenia, które rozgrywały się w XVI wieku, po wystąpieniu Marcina Lutra.

Czy historia podobała się młodym (i nieco starszym) widzom, którzy oglądali ją w kinie Nowe Horyzonty? Z rozmów po wyjściu z kina wynika, że tak.

– To zupełnie inaczej, niż uczyć się z książek. Teraz wiem, że warto dowiedzieć się czegoś więcej o tamtych czasach, były naprawdę ciekawe – mówiła jedna z uczestniczek pokazu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim widzom za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach VIII FKP. Dziękujemy też za fantastyczną współpracę z kinem Nowe Horyzonty, które zapewniło bardzo wysoki poziom obsługi pokazów.

Wszystkich, którzy nie mieli okazji jeszcze obejrzeć filmu „Storm. Opowieść o odwadze” gorąco do tego zachęcamy.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Ewangelikalizm a społeczeństwo obywatelskie

Ewangelikalizm nie jest wolny od wyzwań związanych z funkcjonowaniem we współczesnym  społeczeństwie obywatelskim – pisze prof. Wojciech Szczerba. Artykuł „Evangelical Protestantism and Civil Society – An outline” został opublikowany w  książce „Reformation 500. Cultural and Social Impact of the Protestant Reformation 1517–2017”, która ukazała się w języku angielskim, nakładem wydawnictwa Uniwersytetu w Aradzie „Aurel Vlaicu”.

…jeszcze tylko chwila…

Popatrzmy na Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie. Oto dar, praktyczny wyraz niczym nie zasłużonego miłosierdzia Boga. Oto skarb, dla którego warto stracić wszystko, by go posiąść. Oto nadzieja która nigdy nie przeminie, dziedzictwo, które nigdy nie zwiędnie, zbawienie, które już czeka gotowe, … jeszcze tylko chwilę trzeba wytrwać, by go doświadczyć…

Nieśmiertelny Zeus w Nowym Testamencie?

Znacie werset z Listu Pawła do Tytusa 1,12, który cytuje słowa Epimenidesa? W Biblii Ekumenicznej ten werset brzmi tak: „Powiedział ktoś z nich, ich własny prorok: Kreteńczycy zawsze kłamcy.” Epimenides, który sam był  Kreteńczykiem, mówi o Kreteńczykach, że są kłamcami. Czy Epimenides mówi prawdę o kłamiących Kreteńczykach czy może kłamie?

czytaj więcej