07/11/2017

Jubileusz 500 lat Reformacji

Tegoroczne Dni Reformacji oraz inne październikowe wydarzenia związane z protestantyzmem na Dolnym Śląsku odbywały się w nawiązaniu do jubileuszu 500 lat Reformacji.

Uroczyste nabożeństwa, konferencje, dyskusje, koncerty, wystawy i wernisaże, którym towarzyszyło duże zainteresowanie medialne odbywały się na przestrzeni całego roku jubileuszowego, jednakże bliskość daty 31 października 2017 roku w wyjątkowy sposób sprzyjała obchodom jubileuszowym.

We Wrocławiu odbyły się Dni Reformacji, na które złożyły się w tym roku uroczystości w parafii ewangelicko-augsburskiej Opatrzności Bożej oraz Dolnośląsko-saksońska konferencja “Reformacja-Sztuka-Demokracja”.

Z okazji 500-lecia Reformacji w parafii Opatrzności Bożej odbyły się dwa nabożeństwa. Pierwsze z nich – w niedzielę 29 października – miało charakter nabożeństwa głównego. Kazanie wygłosił ks. bp senior Ryszard Bogusz, który odczytał również wybrane tezy Marcina Lutra i inne fragmenty jego pism. Nie zabrakło też udziału dzieci, które w czasie szkółki niedzielnej budowały warowne zamki, ilustrując w ten sposób pierwsze słowa hymnu Reformacji „Warownym grodem jest nasz Bóg”. Jedną z budowli dzieci zaprezentowały pod koniec nabożeństwa w kościele. Oprawę muzyczną zapewnił kantor parafii, dr Dawid Ślusarczyk oraz znany wrocławski chór Cantores Minores Vratislavienses.

Po nabożeństwie przed kościołem miało miejsce odsłonięcie wrocławskiego krasnala, który przybija do kościelnej ściany kartkę z datą 1517.

Drugie nabożeństwo – tym razem o charakterze nieszporów – odbyło się wieczorem dokładnie w 500. rocznicę opublikowania przez Marcina Lutra 95 tez.

Za stronę muzyczną odpowiadał dr Dawid Ślusarczyk, który grał na organach oraz Tomasz Kwieciński (skrzypce), Piotr Bugaj (trąbka), Olga Ksenicz (sopran) oraz chór Capella Ecumenica pod dyrekcją Adama Rajczyby. Kazanie wygłosił ks. Marcin Orawski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej.

W programie odbywającej się 30 października Dolnośląsko-saksońskiej konferencji “Reformacja-Sztuka-Demokracja” znalazły się prelekcje na temat wprowadzenia i wpływu Reformacji na Saksonię oraz wykłady poświęcone sztuce związanej z nurtem reformacyjnym, w tym malarstwu Lucasa Cranacha. Wśród prelegentów warto wymienić Dr Giudo Messlinga z Uniwersytetu Passau i Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Rolanda Enke ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden oraz dr hab. Piotr Oszczanowskiego, Dyrektora Muzeum Narodowego  we Wrocławiu.

Podczas konferencji wykład „Protestantyzm a społeczeństwo obywatelskie” wygłosił prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba, Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. Wykładu można posłuchać na naszym kanale na Youtube.

 

Wieczorem tego samego dnia miało miejsce niezwykłe wydarzenie – wernisaż wystawy „Moda na Cranacha”. Przygotowana z okazji 500-lecia Reformacji wystawa ukazuje malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku. Kluczem do tej wyjątkowej prezentacji jest malarstwo Lucasa Cranacha i jego kręgu oraz ich oddziaływanie na Śląsku. Wśród kilkudziesięciu obrazów pokazywanych na wystawie znalazły się m.in. takie dzieła Lucasa Cranacha jak słynna Madonna pod jodłami, Salome z głową św. Jana Chrzciciela, Adam i Ewa czy Niedobrana para.

Podczas wernisażu w uroczystej atmosferze można było nie tylko obejrzeć całą wystawę, ale także zadawać pytania bezpośrednio jej kuratorowi, panu Markowi Pierzchale oraz dyrektorowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu – dr hab. Piotrowi Oszczanowskiemu. Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w dniach 31 października – 30 grudnia. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz galerię zdjęć z Dni Reformacji

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>