19/05/2016

Pieśni nad pieśniami – muzyka pamięcią wiary

Wieczór refleksyjno – muzyczny „Pieśni nad pieśniami. Muzyka pamięcią wiary” zgromadził nie tylko licznych i znakomitych gości, ale także (a może przede wszystkim) wykonawców pieśni czterech nurtów chrześcijaństwa.

Podczas spotkania, które stanowiło również oficjalne otwarcie VI Festiwalu Kultury Protestanckiej, zaprezentowano tradycje muzyczne istniejące w czterech nurtach wyznaniowych, tj. w ewangelickim, prawosławnym, rzymskokatolickim oraz ewangelikalnym.

Uczestnicy spotkania zostali wprowadzeni w tematykę spotkania przez pana Stanisława Rybarczyka – przewodniczącego Zarządu Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.

EWST_IMG_0120Jako pierwsi zaprezentowali sie przedstawiacie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dr Dawid Ślusarczyk, kantor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej wprowadził uczestników spotkania w tematykę muzyki historycznych kościołów Reformacji. Kwartet wokalny zilustrował wykład za pomocą czterech różnych interpretacji słynnego Psalmu 46 „Warownym grodem jest nasz Bóg”, uważanego za nieoficjalny hymn poreformacyjnych kościołów.

EWST_IMG_0199Ks. prot. Grzegorz Cebulski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiedział o ogromnym znaczeniu jaki ma śpiew we wschodnim chrześcijaństwie i zaprezentował wraz z chórem trzy kompozycje muzyczne cerkwi prawosławnej.

W wykonaniu części słynnego chóru OKTOICH usłyszeliśmy m.in tzw. „ruski śpiew”, śpiew użytkowy oraz śpiew bułgarski z XIX w.

EWST_DSC09860Kościół Rzymskokatolicki był reprezentowany przez ks. dr Piotra Dębskiego oraz przez Wrocławski Zespół Wokalny, który przygotował kompozycje z kilku epok. Słuchacze mieli możliwość zapoznania się między innymi z renesansowymi interpretacjami psalmu 77 „Pana ja wzywać będę” autorstwa Mikołaja Gomółki.

EWST_IMG_0305Czwarty, ewangelikalny nurt wyznaniowy był zaprezentowany przez przedstawicieli Kościoła Zielonoświątkowego. O muzyce mówił dr Edward Pawłowski, a wykład zilustrowali słowem grą oraz śpiewem Bartosz Bobeł i Michał Suski. Słuchacze mieli możliwość zapoznać się z niezwykłą historią powstania tekstu oraz melodii jednej z najpopularniejszych pieśni tego nurtu tj. „Amazing grace” (Cudowna Boża łaska) Johna Newtona. Pieśń została wykonana w języku angielskim, po polsku a także w formie instrumentalnej.

Całość dostarczała słuchaczom niezwykłych wrażeń estetyczno-duchowych. Uczestnicy spotkania podkreślali, że było to niezapomniane wydarzenie, które mimo że trwało dość długo, pozostawiło z pewnym niedosytem, w zadumie oraz skłoniło do głębszej refleksji. Po zakończeniu części oficjalnej długo trwały rozmowy w kuluarach, gdzie goście mogli także w sposób bezpośredni spotkać się z większością wykonawców.

Linda Ładysz

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach VI FKP, który potrwa do końca tygodnia.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania.

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej