21/05/2016

Mate.O Pieśni naszych ojców – premierowy koncert na Festiwalu Kultury Protestanckiej

Piąty dzień VI Festiwalu Kultury Protestanckiej był szczególnie oczekiwany przez fanów Mate.O. To właśnie dziś miał miejsce premierowy koncert  związany z wydaniem płyty „Pieśni naszych ojców”.

Pieśni naszych ojcówSala była wypełniona po brzegi. Dzięki temu wydarzeniu w jednym miejscu zebrali się przedstawiciele chrześcijan różnych denominacji, których połączyła wyjątkowa muzyka –  pieśni tworzone przez Ojców naszej wiary.

Mateuszowi Otrembie towarzyszyli znakomici artyści: Paweł BZIM Zarecki, Jadzia Kłapa-Zarecka, Mirosław Stępień, Irek Głyk oraz Katarzyna Gacek-Duda.

Prezentowana muzyka ma swoje źródło w historycznych śpiewnikach, jednak wcale nie brzmiała „staroświecko”. Utwory zostały współcześnie zinterpretowane przez folkowych, jazzowych, rockowych muzyków, w wyniku czego powstały zupełnie nowe, świeże aranżacje.

Pieśni naszych ojcówMateusz Otremba w albumie zawarł pieśni, które pamiętał ze swojego dzieciństwa oraz te, które odkrywał dzięki wertowaniu starych śpiewników i kancjonałów. Zaczerpnął z tradycji jako skarbca duchowego i kulturowego dziedzictwa, które w teraźniejszości możemy pomnażać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Rezultat to niesamowita uczta duchowa dla słuchaczy. Stare pieśni ożyły na nowo, łącząc moc muzyki pokoleń ze świeżością nowoczesnych brzmień.

Pieśni naszych ojcówWśród prezentowanych pieśni można było usłyszeć m.in. irlandzką pieśń z VI w.  „On Moim Panem”, pieśń  „Święty, Święty, Święty”, do której słowa napisał Reginald Heber, a muzykę skomponował John Bacchus Dykes, pieśń Św. Ambrożego z IV wieku  „Ciebie Boże Chwalimy Te Deum Laudamus” do melodii Górali Trójwsi Beskidzkiej.

Nie zabrakło także 25. pieśni Jana Kochanowskiego  „Czego chcesz od nasz Panie”, do której Mateusz Otremba napisał nową muzykę inspirowaną melodiami ludowymi.

Ponadto uczestnicy koncertu mogli usłyszeć pieśń Dietricha Bonhoeffera „Przez dobrą moc Twą Panie otoczony”, do której muzykę skomponował Siegfried Fietz.

Uczestnicy koncertu byli niezwykle poruszeni prezentowaną muzyką. Śpiewane przez Mate.O pieśni stały się inspiracją do spontanicznego wspólnego uwielbiania Najwyższego, wyrażały odwieczną i niezaspokojoną wciąż potrzebę okazywania zachwytu i wychwalania Boga.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Zapraszamy do dzielenia się  swoimi wrażeniami i odczuciami związanymi z koncertem na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapraszamy też do opatrywania publikowanych zdjęć z koncertu (oraz innych wydarzeń Festiwalu) hashtagiem #piesniwiary.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu.

Przeczytaj

Czy filozofia może nam pomóc w zbliżeniu do Boga?

Czy filozofia może nam jakoś pomóc w zbliżeniu się do Tego, Co Ostateczne, Nieskończone i Nieuwarunkowane, a co w ramach naszej tradycji religijnej nazywamy „Bogiemˮ? Tak, ale nie w taki prosty i bezpośredni sposób, jak to się niektórym wydaje…

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

czytaj więcej >>