11/04/2015

Dietrich Bonhoeffer – artykuły w Gazecie Wyborczej

Dziś w Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej ukazały się bardzo interesujące teksty na temat Dietricha Bonhoeffera. Jeden z nich to wywiad z wykładowcą EWST, doktorem Joelem Burnellem, jednym z pomysłodawców Dni Bonhoefferowskich, w którym opowiada on między innymi, skąd wzięła się jego fascynacja niemieckim teologiem.
„Każdy ma swoją strefę wpływów, swoją małą możliwość przeciwstawienia się złu, której nie wolno zmarnować (…) Trudno rozdzielić jego dzieło i życie, bo były ze sobą nierozerwalnie związane. Wprowadzał przekonania w czyn i właśnie ta spójność jest imponująca. Myślę, że jego praca jest wciąż aktualna i inspirująca.” mówi między innymi dr Burnell, w wywiadzie przeprowadzonym przez panią Anetę Augustyn.

W artykule, oprócz dra Burnella wypowiadają się także biskup Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP, Janusz Witt, przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Bonhoefferowskiego oraz prof. Wojciech Szczerba, filozof i teolog, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu.

Dietrich Bonhoeffer. Bez Boga, bez strachu, ale z miłością i z odwagą

Drugi z tekstów Anety Augustyn nosi tytuł „Dobry Niemiec Dietrich Bonhoeffer: Chrześcijanin musi się postawić” i opowiada o życiu i życiowych wyborach Bonhoeffera. Warto przeczytać niezwykłą historię pacyfisty, który brał udział w zamachu na Hitlera, narzeczonego, który spotyka się z ukochaną niemal wyłącznie w obecności więziennego strażnika, twórcy Kościoła Wyznającego, człowieka który uciekł przed nazimem do Stanów Zjednoczonych, a potem wrócił i oddał swoje życie.

Warto sięgnąć po oba teksty, które ukazały się w momencie, gdy we Wrocławiu trwają Dni Bonhoefferowskie, obchodzone w ramach V Festiwalu Kultury Protestanckiej. Serdecznie zapraszamy.

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>