03/06/2011

III Festiwal Kultury Protestanckiej – Podsumowanie

W dniach 26 i 29 maja 2011 r. mieliśmy przyjemność gościć Państwa w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej podczas III Festiwalu Kultury Protestanckiej.
fkp1Pierwszego dnia  odbyło się spotkanie w ramach Salonu Dzielnicy Czterech Wyznań pod tytułem Współczesny wymiar ekumenizmu. Na początku wszystkich uczestników powitał prof. dr hab. Wojciech Szczerba, rektor EWST. Następnie głos zabrał Przewodniczący Towarzystwa Bonhofferowskiego i Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowej oraz współtwórca wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku dr Janusz Witt, który przedstawił głównego mówcę spotkania ks. prof. dr hab. Bogdana Ferdka. Po wykładzie odbyła się dyskusja. Brało w niej udział wiele osobistości m.in. przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, Katolickiego, Protestanckiego oraz osoby świeckie. Zarówno wykład jak i dyskusja wzbudziły tak duże zainteresowanie, że większość uczestników została do późnych godzin, by móc porozmawiać w kuluarach przy ciastku i kawie.

29 maja odbyła się projekcja filmu Głos Wolności – Amazing Grace w reżyserii Michaela Apteda i wg scenariusza Stevena Knighta.
Film to oparta na faktach opowieść o człowieku, który poświęcił życie walce o ideały.

Młody, zdolny, szlachetnie urodzony William Wilberforce już w wieku 21 lat został członkiem brytyjskiego parlamentu. Bez trudu mógł zrobić błyskotliwą karierę polityczną, wybrał jednak trudną drogę walki o wolność i braterstwo. ?Bóg stworzył nas równych? – mówił, tocząc ponad 20-letnią kampanię o zniesienie niewolnictwa. Mając za przeciwników wszystkich najbardziej wpływowych polityków tamtego okresu, łącznie z królem Wielkiej Brytanii, nigdy nie zwątpił. Wspierany przez podzielającą jego poglądy ukochaną kobietę, do końca swoich dni walczył o lepszy świat.
Wprowadzenie do filmu i dyskusje po zakończonej projekcji poprowadził dr Wojciech Kowalewski, pastor II Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu.

Organizatorami tegorocznego Festiwalu była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Unia Ewangelikalna w RP, Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji – im. ks. Marcina Lutra, Zbór Antiochia Kościoła Zielonoświątkowego, Społeczność Chrześcijańska, Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna i I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów. Projekt był współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu był wolny. Patronat honorowy objęli: Parlament Europejski, Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Biskup Jerzy Samiec zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, instytucji kościelnych i świeckich oraz uczestnicy licznie reprezentujący środowiska zróżnicowane wyznaniowo.

Więcej informacji na temat tegorocznego III Festiwalu Kultury Protestanckiej znajduje się na stronie: www.fkp.ewst.pl. Organizatorzy planują kolejną edycję Festiwalu w przyszłym roku.

fkp2

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej