23.10
2010

Dni Reformacji 2010

31 października 1517 roku ks. dr Marcin Luter przybił do drzwi Kościoła w Wittenberdze słynne 95 tez, co dało początek Reformacji w Europie. Na pamiątkę tego wydarzenia ewangeliccy i ewangeliczni chrześcijanie dnia 31 października obchodzą Święto Reformacji. Odwołując się do wydarzeń w Wittenberdze, w dniach 23?31 października, planowane są we Wrocławiu obchody Święta Reformacji. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu uroczystości Dni Reformacji jest Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna wraz z Parafią Ewangelicko-Augsburską Opatrzności Bożej oraz Społecznością Chrześcijańską we Wrocławiu.
Zapoczątkowane w zeszłym roku Dni Reformacji cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoją obecnością zaszczyciły nas takie osobistości, jak: Metropolita Wrocławski Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski, Konsul Generalny Niemiec dr Helmut Schöps, Ksiądz Biskup Ryszard Bogusz oraz inni znamienici goście. We wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 500 uczestników, w tym reprezentanci wielu wyznań chrześcijańskich i innych religii.

Informacje o Dniach Reformacji ukazały się na ponad 30 portalach internetowych oraz  w wielu stacjach telewizyjnych i radiowych. Nad tegoroczną II edycją Dni Reformacji patronat honorowy objął Ksiądz Biskup Ryszard Bogusz, Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.  Intencją organizatorów Dni Reformacji jest przypomnienie Wrocławianom o tym, że impulsem dla szesnastowiecznej Reformacji była potrzeba powrotu do źródeł wiary chrześcijańskiej, która wraz z odnową doktrynalną przejawiać się miała w postawie autentycznej troski o drugiego człowieka. Dlatego też, w czasie tegorocznych Dni Reformacji wielokrotnie będzie podejmowany wątek pojednania, a uroczystościom towarzyszyć będzie kwesta na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan II edycji Dni Reformacji

15
marca

Czy Bóg wybiera do zbawienia? Rudolf Otto i predestynacja Wykład: prof. EWST dr hab. Piotr Lorek

08
marca

Nauka o szczęściu, czyli wprowadzenie do psychologii pozytywnej 1 Wykład: dr Bogna Bartosz

01
marca

Modlitwa Pańska – żydowska czy chrześcijańska? Wykład: ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik

15
lutego

Niepokorny Klub Filmowy: Prosta historia, reż. David Lynch Prowadzenie: Bartosz Bobeł

25
stycznia

Czy dobry Bóg pozwala na zło w świecie? Teodycea w tradycji protestanckiej – od Leibniza do Schleiermachera Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

14
grudnia

Przemija postać świata. O potrzebie nowej Reformacji Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

16
listopada

Wielkie dzieła odzyskane – o sztuce zaginionej i odnalezionej Wykład: prof. dr hab. Piotr Oszczanowski

09
listopada

Psychologia egzystencjalna – praca nad sensem życia Wykład: prof. dr hab. Maria Straś- Romanowska

26
października

 Epimenides z Krety – nowotestamentowy prorok poganin

25
października

III Dni Gerontologii – Zapraszamy na stoisko Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku 

więcej wydarzeń >>
Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej