Każdy, kto chce czytać Biblię ze zrozumieniem musi mieć świadomość, że ma do czynienia ze starożytnymi tekstami, skierowanymi do ludzi, którzy żyli w świecie zorientowanym przede wszystkim na słowo mówione, a nie pisane. Zdecydowana większość z nich nie potrafiła pisać ani czytać. Nie zapoznawali się oni z tekstem samodzielnie, ale poprzez słuchanie jego głośnej lektury. Autorzy piszący w tamtych czasach naturalnie mieli tego pełną świadomość i w związku z tym w pewien charakterystyczny sposób układali swoje teksty, po to by ułatwić odbiorcom rozumienie ich ze słuchu. Nietrudno się domyślić, że taki specyficzny dobór i układ słownictwa najłatwiej dostrzec czytając w językach oryginalnych. Przekład bowiem często gubi wiele istotnych dla rozumienia tekstu cech i nakierowuje nasze myślenie na wydeptane już przez tradycję lub samego tłumacza ścieżki interpretacji. Może się zdarzyć, że efektem będzie błędne rozumienie nieraz długich nawet partii tekstu?

Nawet jednak nie dysponując znajomością języków oryginalnych można do pewnego stopnia ustrzec się wielu pułapek interpretacyjnych i nauczyć się, jak podchodzić do tekstu z dystansem do zabiegów obecnych w formie (np. nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak na nasze rozumienie wpływa nieobecny w oryginale podział na wersety i rozdziały?) i treści przekładu, które mają za zadanie wpływać na czytelnika.

Warsztaty Biblijne to cykl 10 spotkań poświęconych podstawowym zasadom interpretacji tekstu Starego i Nowego Testamentu. Naszym celem jest uwrażliwienie uczestników kursu na istotne kwestie egzegetyczne związane ze specyfiką tych antycznych tekstów, wynikającą z języków, w jakich zostały napisane oraz z reguł rządzących ich kompozycją.

Na każdym spotkaniu będziemy omawiać jeden fragment tekstu biblijnego porównując różne jego przekłady oraz interpretacje przy zwróceniu uwagi na brzmienie oryginału.. Zadaniem prowadzącego będzie wskazanie przyczyn różnic w przekładach i sformułowanie podstawowych zasad interpretacyjnych, o których należy pamiętać chcąc rzeczywiście czytać Biblię ze zrozumieniem. Zajęcia będą prowadzone w formie warsztatów, a zatem przy założeniu aktywności uczestników.

Program zajęć

Nowy Testament (prowadzący: dr Sławomir Torbus):

1. Czy kobiety powinny nakrywać głowy? 1 Kor 11, 2-16

2. Czy Apostoł Paweł podróżował do trzeciego nieba? 2 Kor 11:30-12, 10

3. Dlaczego nie lubimy brata syna marnotrawnego? Łk 15, 1-32

4. Ile przypowieści Jezus opowiedział w Łk 6, 39-49?

5. Czy Paweł był dla Galatów jak matka? Ga 4, 1-20

Stary Testament

1.Alef, bet, gimel hebrajskiego i narracji hebrajskiej

2. Pierwsze siedem dni Rdz 1,1-2,3

3. Adam i Ewa, kto pierwszy ten lepszy? Rdz 2,4-25

4. Dwa drzewa i wąż Rdz 3,1-25

5. Dwa drzewa i wąż, c. d.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kiedy odbywają się zajęcia?

Zajęcia zwykle odbywają się popołudniami w tygodniu, ale terminy zależą od preferencji uczestników.

Gdzie odbywają się zajęcia?

Zajęcia odbywają się w samym centrum Wrocławia – w pięknym budynku EWST przy ulicy św. Jadwigi 12. Dla grup zorganizowanych chętnie przeprowadzimy kurs w dogodnym dla nich miejscu – w budynku kościelnym czy wspólnotowym.

Jak długo trwają zajęcia?

Całość kursu to 10 spotkań trwających 2 godziny lekcyjne (1, 5h). Częstotliwość zajęć zależy od preferencji uczestników.

Ile to kosztuje?

Uczestnictwo w całym cyklu 10 spotkań (20 godzin zajęć) to koszt 399 zł (w tym koszt materiałów do nauki oraz konsultacji z wykładowcami). Płatności można rozkładać na raty.

W przypadku grup zorganizowanych możliwość negocjacji cen.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na adres: s.torbus@ewst.edu.pl

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej

Filmy

29/03/2024

[vc_row][vc_column][vc_raw_html]JTNDaWZyYW1lJTIwd2lkdGglM0QlMjI2MjAlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjIzNDUlMjIlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnd3dy55b3V0dWJlLmNvbSUyRmVtYmVkJTJGR3NTQkxXM3l0NDAlMjIlMjBmcmFtZWJvcmRlciUzRCUyMjAlMjIlMjBhbGxvdyUzRCUyMmFjY2VsZXJvbWV0ZXIlM0IlMjBhdXRvcGxheSUzQiUyMGNsaXBib2FyZC13cml0ZSUzQiUyMGVuY3J5cHRlZC1tZWRpYSUzQiUyMGd5cm9zY29wZSUzQiUyMHBpY3R1cmUtaW4tcGljdHVyZSUyMiUyMGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row]