Serdecznie zapraszamy na zajęcia z języka hebrajskiego oferowane w ramach Szkoły Języków Biblijnych przy EWST.

Po ukończeniu kursu podstawowego uzyskają Państwo wiedzę w zakresie fonetyki, morfologii i składni biblijnego hebrajskiego oraz będą Państwo w stanie czytać i rozumieć proste fragmenty prozy hebrajskiej oraz sprawnie posługiwać się słownikami i gramatykami biblijnego hebrajskiego.

Przed rozpoczęciem kursu, chcieliby Państwo zapewne uzyskać odpowiedź na podstawowe pytanie:

Dlaczego spośród różnych możliwości zainwestowania swojego czasu warto wybrać naukę hebrajskiego?

Odpowiedź jest prosta – po to, aby lepiej poznać tę ważną część naszego Pisma Świętego, jaką jest Stary Testament.

Jeśli chcemy poważnie studiować Biblię i poznać Stary Testament znajomość hebrajskiego i możliwość sięgnięcia do tekstu oryginalnego jest niezbędna.

Aby rzeczywiście samodzielnie czytać Stary Testament w oryginale, potrzeba ukończenia 3 poziomów kursu języka hebrajskiego. Ale już kurs podstawowy oswaja z językiem, pozwala na wnikliwsze czytanie tekstu w tłumaczeniach, inteligentne i krytyczne czytanie komentarzy oraz zapewnia odporność na różnego rodzaju mity językowe obecne w popularnej literaturze (np. zasięg liczby podwójnej w hebrajskim czy pluralis maiestatis).

Zachęcam do przeżycia tej niezwykłej przygody z hebrajskim, zwłaszcza że nie jest to język trudny. Pewną barierę stanowi jego inność, jako że nie należy do rodziny języków indoeuropejskich. Ale gdy już przekroczymy tę barierę pozostaje nam czysta przyjemność poznawania ciekawego języka, a ostateczną nagrodą jest cieszenie się lekturą Pisma w oryginale.

W ramach zachęty podam jeden z wielu „smaczków” obecnych oryginalnym tekście hebrajskim, które niestety giną w tłumaczeniu. W Księdze Wyjścia 34,6 Mojżesz podczas swojego spotkania z Bogiem, zwraca się do Niego tymi słowami: „Panie, Panie, Boże miłosierny i łaskawy, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność”. Zwrot tłumaczony jako „nieskory do gniewu” przez Biblię Warszawską, czy „cierpliwy” przez Biblię Tysiąclecia w hebrajskim brzmi „o długim nosie”. Jest to powszechnie używany w codziennym hebrajskim idiom, opisujący osobę cierpliwą. niełatwo wpadającą w złość. Oczywiście tłumacze przekazują nam znaczenie tego idiomu i dzięki ich pracy możemy czytać o Bogu cierpliwym i nieskorym do gniewu, ale nie są w stanie bez dłuższego opisu oddać stopnia zażyłości pomiędzy Mojżeszem, a Bogiem, który pozwala Mojżeszowi w tak podniosłej chwili zwracać się do Boga w tak bezpośredni i powiedzielibyśmy bezceremonialny sposób.

Zapisz się na kurs już teraz!

Rekrutacja polega na złożeniu w dziekanacie (lub póki co przesłania w załączniku podpisanej zeskanowanej wersji – na adres: s.torbus@ewst.edu.pl) arkusza rejestracyjnego (do pobrania TUTAJ). Zgłoszenia przyjmujemy przez cały czas. Kurs rozpoczynamy po zebraniu się odpowiednio licznej grupy (6-8 osób)

Kiedy odbywają się zajęcia?

Zajęcia zwykle odbywają się popołudniami w tygodniu, ale terminy zależą od preferencji uczestników. W tym roku planujemy rozpocząć kursy pod koniec października. Wcześniej odbędzie się spotkanie organizacyjne, o którym poinformujemy.

Gdzie odbywają się zajęcia?

Zajęcia odbywają się w samym centrum Wrocławia – w pięknym budynku EWST przy ulicy św. Jadwigi 12.

Jak długo trwają zajęcia?

Każdy z trzech poziomów kursu trwa 60 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w wymiarze 2 godzin (2×45 minut).

Jak uczymy?

W czasie zajęć staramy się korzystać ze skutecznych metod nauczania z zastosowaniem aktywnych sposobów przyswajania języka – już od pierwszych zajęć zapoznajemy z oryginalnymi elementami tekstu Starego Testamentu, aby już od samego początku nauki wskazywać na funkcjonowanie języka w praktyce.

Ile to kosztuje?

Godzina zajęć kosztuje około 8 zł (w tym koszt materiałów do nauki) –  1 poziom 499 zł. Płatności można rozkładać na raty.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na adres: s.torbus@ewst.edu.pl

Przeczytaj

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

czytaj więcej >>