26/09/2018

Wolność, zabawa, edukacja – Dolnośląski Festiwal Nauki i Dni Seniora w EWST

21 września gościliśmy liczne grono uczestników Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i Dni Seniora 2018. Tematem tegorocznych wydarzeń była szeroko rozumiana wolność.

Wrześniowe wydarzenia w EWST od kilku lat przyciągają uczestników z różnych środowisk i pokoleń. Tak było też i w tym roku. Zarówno warsztaty kompetencji międzykulturowych jak i popołudniowe występy artystyczne odbywały się przy Sali zapełnionej niemal do ostatniego miejsca.

To już kolejny rok, w którym organizujemy wydarzenia łączące w sobie elementy promocji wiedzy oraz rozrywkę. Staramy się w ten sposób sprostać wymaganiom stawianym przez dwie wyjątkowo ważne dla Wrocławia imprezy – Dolnośląski Festiwal Nauki oraz Dni Seniora. Z roku na rok przekonujemy się, że ta formuła coraz lepiej się sprawdza, pozwalając wspólnie uczyć się i bawić kilku pokoleniom, a także integrując ze sobą osoby pochodzące z wielu różnych światów.

Po teraz kolejny (po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan i Festiwalu Kultury Protestanckiej) zaprosiliśmy uczestników do wspólnego odkrywania wolności. W istocie cały rok 2018 poświęcamy temu tematowi, tak ważnemu w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości.

W warsztatach uczestniczyli licealiści z IX LO im. Juliusza Słowackiego, grupa dolnośląskich policjantów, słuchacze Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku oraz inne osoby, które zdecydowały się wybrać ten blok zajęciowy z bogatej oferty DFN i Dni Seniora. Ich współorganizatorem była Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli przekonać się, że ?Wolność w dialogu? wymaga nie tylko  znajomości własnego języka ale także chęci zrozumienia, co naprawdę ma do powiedzenia druga strona. Uczestnicy poznawali genezę polskich słów wywodzących się z tak starożytnych języków jak greka czy hebrajski. Później w grupach próbowali definiować język dialogu i język nienawiści, by następnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami na forum warsztatów. Na koniec poznawali ?najpiękniejsze miejsce w świecie? czyli styk kultur, którego można doświadczyć nie tylko jadąc na egzotyczną wycieczkę, ale też otwierając się na sąsiada, kolegę z pracy czy nawet kogoś, kto pyta o drogę. Przekonali się także, że niemal z każdym można znaleźć wspólne doświadczenie życiowe – i zbudować na nim nić sympatii.

Po południu nadszedł czas na rozrywkę, pod hasłem ?Wolność w praktyce?. Widzów przywitał anglojęzyczny koncert zespołu ?Piękne głosy?, złożonego ze słuchaczek Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku. Śpiew to nieodłączny element nauki tego języka w MATW, słuchacze w ten sposób łatwiej przyswajają sobie angielskie słowa i ?otwierają się? na posługiwanie się obcym językiem.

Wśród wykonywanych piosenek znalazły się amerykańskie standardy różnych nurtów muzycznych oraz pieśni brytyjskie i irlandzkie. Koncert zakończyła wzruszająca interpretacja hymnu  ?Amazing Grace?. Zarówno śpiewające panie jak i prowadzący zespół Bartosz Bobeł (który na co dzień uczy angielskiego w MATW) zebrali ogromne brawa.

Podczas tegorocznego wydarzenia mieliśmy zaszczyt po raz trzeci już gościć w naszej uczelni grupę ?Mam Teatr? – tym razem ze świetną komedią ?Pomoc sąsiedzka?. Sztuka idealnie wpasowała się w temat wolności, bowiem pokazywała jak zachować własną wolność w relacji z kimś zupełnie innym niż ja.

Spektakl obfitował w zabawne momenty, ale także wzruszał i skłaniał do refleksji. Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak po raz kolejny podbili serca wrocławskich widzów, którzy niemal natychmiast po zakończeniu sztuki zaczęli pytać, kiedy będziemy znów gościć aktorska parę. Artyści podkreślali, że przyjeżdżają do EWST ?jak do domu?, a Rektor EWST Wojciech Szczerba zapewnił, że spotkamy się z nimi po raz kolejny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom organizowanych w naszej uczelni wydarzeń w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz Dni Seniora. Dziękujemy też wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do tego, że przygotowane przez nas propozycje mogły dojść do skutku i zostały tak dobrze przyjęte przez uczestników. Podziękowania za współfinansowanie projektu kierujemy też do Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w EWST!

 

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej