04/06/2018

Zmarła siostra Józefa Jezierska

31 maja 2018 r. zmarła Siostra Józefa Jezierska, teolog, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i wieloletnia dyrektorka Prywatnego Żeńskiego LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Siostry. Przekazujemy wyrazy najszczerszego współczucia.

Ewa Zofia (imię zakonne Józefa) Jezierska OSU ur. się 9 września 1935 r. w Bydgoszczy. W 1956 r. ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie pracowała jako nauczycielka. W sierpniu 1958 r. wstąpiła do zakonu, 3 maja 1966r. złożyła śluby wieczyste, następnie pracowała jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu. W 1972 r. ukończyła studia teologiczne na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu (rozpoczęte w 1969), Wykładowcą PWT została w 1991 r., docentem i kierownikiem Katedry Biblistyki Nowego Testamentu w 1993 r., profesorem nadzwyczajnym w 2000 r. W 2004 r. otrzymała – jako pierwsza kobieta w Polsce – tytuł profesora zwyczajnego nauk teologicznych. W latach 2003-2008 była członkiem zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich. W 1996 r. została odznaczona medalem Pro Ecclesia et Pontifice.

Siostra Józefa pracowała w Prywatnym Żeńskim Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu 41 lat, od 1 września 1966 roku do 31 sierpnia 2007 roku. Przez pierwsze 4 lata była nauczycielką matematyki i fizyki oraz wychowawczynią klasy. Przez następne 37 lat (1. IX 1970 – 31.08.2007) pełniła funkcję dyrektora szkoły i nauczyciela matematyki. Przez wiele lat była również wykładowcą teologii biblijnej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Liturgia pogrzebowa odbędzie się 8 czerwca. Msza św. o godz. 11.00 w Kościele Uniwersyteckim p.w. Najświętszego Imienia Jezus we Wroclawiu, przy pl. Uniwersyteckim 1
POgrzeb o godz. 13.15 na Cmentarzu Osobowickim. Kondukt do grobowca Sióstr Urszulanek wyruszy od głównej bramy cmentarza

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>