11/06/2018

Rektor EWST odznaczony

Podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz mniejszości narodowych i religijnych.

W czwartek 7 czerwca Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wręczył odznaczenia państwowe nadane mieszkańcom Dolnego Śląska przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wojewoda wręczył Złote, Srebrne oraz Brązowe Krzyże Zasługi, a także Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Organizatorem uroczystości była Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Justyna Matkowska. Wśród odznaczonych znaleźli się także m.in. Pan Jarosław Horoszczak, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności społecznej na rzecz zachowania tożsamości etnicznej i narodowej oraz Pani Maria Kieleczawa, odznaczona Medalem Brązowym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

– Cieszę się, że nasza praca została zauważona i doceniona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W naszej pracy, w naszej służbie – jakkolwiek nie wykonujemy jej dla zaszczytów – potrzebujemy tego typu przychylności i poczucia wspólnoty. Cieszymy się, że Pan Prezydent docenia nasze wysiłki na rzecz drugiego człowieka, na rzecz mniejszości etnicznych i kulturowych. Jak mówił dr Albert Schweizer sto lat temu poświęcając się służbie mniejszościom „Jestem życiem, które chce żyć, pośród życia, które również chce żyć” – mówił prof. Szczerba, dziękując w imieniu odznaczonych.

Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Przeczytaj

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

czytaj więcej >>