11/06/2018

Rektor EWST odznaczony

Podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz mniejszości narodowych i religijnych.

W czwartek 7 czerwca Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wręczył odznaczenia państwowe nadane mieszkańcom Dolnego Śląska przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wojewoda wręczył Złote, Srebrne oraz Brązowe Krzyże Zasługi, a także Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Organizatorem uroczystości była Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Justyna Matkowska. Wśród odznaczonych znaleźli się także m.in. Pan Jarosław Horoszczak, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności społecznej na rzecz zachowania tożsamości etnicznej i narodowej oraz Pani Maria Kieleczawa, odznaczona Medalem Brązowym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

– Cieszę się, że nasza praca została zauważona i doceniona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W naszej pracy, w naszej służbie – jakkolwiek nie wykonujemy jej dla zaszczytów – potrzebujemy tego typu przychylności i poczucia wspólnoty. Cieszymy się, że Pan Prezydent docenia nasze wysiłki na rzecz drugiego człowieka, na rzecz mniejszości etnicznych i kulturowych. Jak mówił dr Albert Schweizer sto lat temu poświęcając się służbie mniejszościom „Jestem życiem, które chce żyć, pośród życia, które również chce żyć” – mówił prof. Szczerba, dziękując w imieniu odznaczonych.

Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>