11/05/2018

Śladami świadków wolności

Co łączy ze sobą zakonnicę żydowskiego pochodzenia, autora listu biskupów polskich do niemieckich i przeciwstawiającego się nazizmowi ewangelickiego pastora? Wszyscy oni są związani z Wrocławiem i wszyscy stanęli kiedyś przed wyborami, które uczyniły z nich świadków wolności.

Spacery po stolicy Dolnego Śląska stały się już tradycją Festiwali Kultury Protestanckiej. W tym roku poprowadziliśmy uczestników historycznymi śladami ludzi, którzy cenili wolność i w jej imię byli gotowi na największe ofiary – również z własnego życia. W podróży tej przewodnikiem był Edward Skubisz, który jednak mówił słowami swoich bohaterów – świętej Edyty Stein, biskupa Bolesława Kominka, Kathariny Staritz, Dietricha Bonhoeffera i Benno Jacoba.

Każdy z dwóch spacerów rozpoczynał się na wrocławskim Nadodrzu, przy Domu Edyty Stein, prowadził przez Ostrów Tumski, Wyspę Piaskową i Stare Miasto, by zakończyć się w Synagodze pod Białym Bocianem. Ich uczestnicy poznawali nie tylko losy świadków wolności, ale także historię XIX i XX wiecznego Wrocławia.

Wybór tematyki, formuły oraz prezentowanych postaci okazał się trafny – wiele osób co prawda słyszało przynajmniej kilka nazwisk z przywoływanych podczas spacerów, jednak nie wiedzieli o nich zbyt wiele i nie łączyli ich łączyli w jakiś szczególny sposób ich ani z Wrocławiem ani z wolnością. Uczestnicy byli zaciekawieni także faktem, że bohaterowie spaceru wywodzili się z tak wielu środowisk, z różnych nurtów religijnych i reprezentowali różne grupy społeczne, pośrednio wskazując na wielokulturowość Wrocławia i jego bogatą historię.

Łącznie we wtorkowym i piątkowym spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób, przede wszystkim młodzieży z wrocławskich szkół. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu.

Zobacz galerię zdjęć

 

Przeczytaj

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

czytaj więcej >>