12/05/2018

Radość w czasie i przestrzeni

Na uczestników sobotniego festynu rodzinnego w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra czekało wiele atrakcyjnych form spędzania czasu. Wśród blisko tysiąca gości, każdy mógł znaleźć coś, co sprawiło mu radość.

„Czasoprzestrzeń radości” – pod tym tytułem kryło się kilka wydarzeń zorganizowanych przez ECDiE – oprócz festynu zaplanowano także uroczyste otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przystań” i wystaw poświęconych Reformacji:  „500 lat protestantyzmu na Śląsku. Wierni w drodze – leśni kaznodzieje – dzieci w modlitwie”, „Here I stand. Marcin Luter, Reformacja I jej następstwa”,     „500 lat Reformacji. Śladami Marcina Lutra”. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.

Otwarcie nie okazało się czasem długich i nudnych przemówień – wypełniały je radość i wzruszenie dające się zauważyć zarówno podczas oficjalnych wystąpień jak i w prezentacjach przygotowanych przez podopiecznych ECDiE.

Sam festyn został przygotowany w taki sposób, by mogli bawić się na nim i najmłodsi i najstarsi. Tak też się stało. Zgodnie z przewodnią myślą radość towarzyszyła uczestnikom na każdym kroku – każdy mógł znaleźć jakiś powód do uśmiechu. Wśród wielu atrakcji warto wymienić możliwość bliższego kontaktu z końmi, które na co dzień pomagają ludziom podczas zajęć hipoterapii, spotkanie ze strażakami, piękne motocykle, zabytkowe samochody oraz liczne stoiska z rękodziełem (zarówno do samodzielnego wykonania jak i do kupienia) czy prezentacje prac plastycznych.

Nie zabrakło też rozrywek takich jak malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, zawody sportowe, konkursy i gry. Zmęczeni licznymi rozrywkami mogli natomiast odpocząć przy dźwiękach muzyki i przy smacznym posiłku.

Piękna pogoda pozwoliła w pełni wykorzystać czas festynu i urok miejsca, w którym się odbywał. Sceneria pełna wiosennych kwiatów i zieleni dobrze współgrała z setkami ptaszków origami, które po raz kolejny towarzyszyły uczestnikom wydarzeń VIII FKP. Warto przy tym wspomnieć, że wszystkie papierowe ptaszki rozdawane podczas Festiwalu zostały wykonane przez dzieci ze szkół prowadzonych w ramach ECDiE. Serdecznie dziękujemy!

Trwający ponad 4 godziny festyn zgromadził najliczniejszą jak dotychczas grupę uczestników tegorocznych festiwalowych wydarzeń. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić im radość.

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>