12/05/2018

Radość w czasie i przestrzeni

Na uczestników sobotniego festynu rodzinnego w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra czekało wiele atrakcyjnych form spędzania czasu. Wśród blisko tysiąca gości, każdy mógł znaleźć coś, co sprawiło mu radość.

„Czasoprzestrzeń radości” – pod tym tytułem kryło się kilka wydarzeń zorganizowanych przez ECDiE – oprócz festynu zaplanowano także uroczyste otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przystań” i wystaw poświęconych Reformacji:  „500 lat protestantyzmu na Śląsku. Wierni w drodze – leśni kaznodzieje – dzieci w modlitwie”, „Here I stand. Marcin Luter, Reformacja I jej następstwa”,     „500 lat Reformacji. Śladami Marcina Lutra”. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.

Otwarcie nie okazało się czasem długich i nudnych przemówień – wypełniały je radość i wzruszenie dające się zauważyć zarówno podczas oficjalnych wystąpień jak i w prezentacjach przygotowanych przez podopiecznych ECDiE.

Sam festyn został przygotowany w taki sposób, by mogli bawić się na nim i najmłodsi i najstarsi. Tak też się stało. Zgodnie z przewodnią myślą radość towarzyszyła uczestnikom na każdym kroku – każdy mógł znaleźć jakiś powód do uśmiechu. Wśród wielu atrakcji warto wymienić możliwość bliższego kontaktu z końmi, które na co dzień pomagają ludziom podczas zajęć hipoterapii, spotkanie ze strażakami, piękne motocykle, zabytkowe samochody oraz liczne stoiska z rękodziełem (zarówno do samodzielnego wykonania jak i do kupienia) czy prezentacje prac plastycznych.

Nie zabrakło też rozrywek takich jak malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, zawody sportowe, konkursy i gry. Zmęczeni licznymi rozrywkami mogli natomiast odpocząć przy dźwiękach muzyki i przy smacznym posiłku.

Piękna pogoda pozwoliła w pełni wykorzystać czas festynu i urok miejsca, w którym się odbywał. Sceneria pełna wiosennych kwiatów i zieleni dobrze współgrała z setkami ptaszków origami, które po raz kolejny towarzyszyły uczestnikom wydarzeń VIII FKP. Warto przy tym wspomnieć, że wszystkie papierowe ptaszki rozdawane podczas Festiwalu zostały wykonane przez dzieci ze szkół prowadzonych w ramach ECDiE. Serdecznie dziękujemy!

Trwający ponad 4 godziny festyn zgromadził najliczniejszą jak dotychczas grupę uczestników tegorocznych festiwalowych wydarzeń. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić im radość.

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

czytaj więcej >>