14/05/2018

Muzyczne nabożeństwo zakończyło 8. FKP

Ostatnie wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Protestanckiej odbyło się w Narodowym Forum Muzyki. Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo, czyli koncert muzyki barokowych kompozytorów w wykonaniu zespołu Overtone i tenora Macieja Gocmana w piękny sposób zwieńczył i podsumował osiem festiwalowych dni.

Wydarzenie rozpoczęło się krótkim podsumowaniem kończącego się Festiwalu. Przedstawiciele organizatorów – biskup Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ksiądz Marcin Orawski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Opatrzności Bożej oraz profesor Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej omówili festiwalowe wydarzenia i podziękowali współorganizatorom, partnerom, patronom i sponsorom FKP. Zaprezentowane zostały także zdjęcia z tegorocznych wydarzeń.

Koncert był hołdem dla barokowych, związanych z Reformacją muzyków: D. Buxtehude, S. Capricornusa, P. H. Erlebacha, J. S. Bacha oraz G. P. Telemanna. Ich kompozycje, zagrane i zaśpiewane w Sali Czerwonej NFM przeniosły słuchaczy w czasie. Podróż tę zawdzięczamy zespołowi Overtone – trio wykonującemu utwory muzyki barokowej na instrumentach historycznych (klawesyn, pozytyw, viola da gamba i skrzypce) oraz Maciejowi Gocmanowi, który specjalizuje się w wykonaniach wokalnych muzyki dawnej.

Na blisko godzinny koncert składało się łącznie kilkanaście utworów, wśród których znalazły się takie perły muzyki barokowej jak Toccata  G-dur Jana Sebastiana Bacha czy kantata Packe  dich, gelähmter  Drache Georga Philippa Telemanna. Drugi z wymienionych utworów kończył cały koncert i został później powtórzony na bis, którego długimi oklaskami domagała się publiczność.

Po zakończeniu koncertu jego uczestnicy również otrzymali festiwalowe ptaszki origami.

Ostatni akcent 8. FKP był też jednym z najpiękniejszych i najbardziej poruszających w całym festiwalowym tygodniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego koncertu. Dziękujemy też wszystkim, którzy przyszli w niedzielę do NFM i niemal całkowicie wypełnili Salę Czerwoną.  

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

czytaj więcej >>