10/05/2018

Komeniusz w Polsce

Jan Amos Komeński w Polsce – taki tytuł nosił wykład Manfreda Richtera, który w środę odbył się we wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej.

Wykład okazał się dialogiem, a prowadzący i tłumacz przez kilkadziesiąt minut opowiadali o słynnym czeskim pedagogu i reformatorze, przeplatając swoją barwną narrację anegdotami i ciekawymi dygresjami. Oczywiście nie zabrakło faktów – osoba Komeniusza i „polskie wątki” z nim związane nie mają tajemnic dla profesora Manfeda Richtera, autora książki „Jan Amos Komeński. Zarys życia i działalności”.

„Dzięki biografii Manfreda Richtera poznajemy Komeńskiego nie tylko jako teologa protestanckiego, pedagoga, działacza kościelnego, oświatowego czy politycznego, lecz również jako odpowiedzialnego obywatela Rzeczypospolitej i Wielkiego Europejczyka, który wierzył w możliwość integracji wspólnoty ludzkiej.” – pisał we wstępie do publikacji prof. Bogusław Milerski. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się o tym osobiście. Wysoki poziom merytoryczny wykładu był sumą ogromnej wiedzy autora, jego doskonałego porozumienia z tłumaczem – panem Januszem Wittem (który także wykazał się dużą znajomością tematu dodając od siebie liczne ciekawostki) oraz autentycznego zainteresowania publiczności.

Na zakończenie wykładu nie zabrakło pytań, próśb o uzupełnienie podanych informacji oraz o podpisanie książek, które część słuchaczy miała ze sobą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

czytaj więcej >>