09/05/2018

Film o odwadze, Reformacji i … druku

Film o 12-letnim pomocniku w drukarni, który niespodziewanie bierze udział w historii zmieniającej oblicze świata zgromadził na dwóch seansach liczne grono widzów i porwał ich w przestrzeń przygody sprzed 500 lat.

„Storm. Opowieść o odwadze” to klasyczne kino familijne. Akcja filmu rozgrywa się w XVI wieku, w latach rewolucji religijnej zapoczątkowanej wystąpieniem Marcina oraz społeczno-kulturowej, u której genezy stoi wynalazek druku. Przygoda, opowiedziana z perspektywy młodego chłopaka, który pomaga ojcu w drukarni, a potem wyrusza w podróż chroniąc matrycę pewnego tajemniczego listu, przenika się z wielkimi wydarzeniami historycznymi. Takie podejście do tematu pozwoliło widzom zajrzeć w okno do czasów sprzed pięciu wieków i w bardziej osobisty sposób przeżyć wydarzenia, które doprowadziły do powstania i rozwoju ruchu reformacyjnego.

Przed rozpoczęciem filmu ks. Paweł Meler z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wprowadził widzów w epokę  historyczną i rzucił nieco światła na wydarzenia, które rozgrywały się w XVI wieku, po wystąpieniu Marcina Lutra.

Czy historia podobała się młodym (i nieco starszym) widzom, którzy oglądali ją w kinie Nowe Horyzonty? Z rozmów po wyjściu z kina wynika, że tak.

– To zupełnie inaczej, niż uczyć się z książek. Teraz wiem, że warto dowiedzieć się czegoś więcej o tamtych czasach, były naprawdę ciekawe – mówiła jedna z uczestniczek pokazu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim widzom za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach VIII FKP. Dziękujemy też za fantastyczną współpracę z kinem Nowe Horyzonty, które zapewniło bardzo wysoki poziom obsługi pokazów.

Wszystkich, którzy nie mieli okazji jeszcze obejrzeć filmu „Storm. Opowieść o odwadze” gorąco do tego zachęcamy.

Przeczytaj

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

czytaj więcej >>