21/02/2018

Zmarł Billy Graham

W wieku 99 lat zmarł słynny amerykański ewangelista Billy Graham, jeden z czołowych przedstawicieli XX w. protestantyzmu, duchowny baptystyczny, organizator wielotysięcznych imprez ewangelizacyjnych na całym świecie.

Billy Graham urodził się w 1918 roku, w 1937 roku rozpoczął studia teologiczne, zaś w 1939 roku rozpoczął służbę w zborze baptystycznym w Palatka na Florydzie. Jego praca ewangelisty rozpoczęła się w 1947 roku i przez ponad 60 lat swojej działalności uzyskał sławę „największego chrześcijanina w Ameryce”. Organizowane przez niego „krucjaty ewangelizacyjne” (min. New York Crusade w 1957 roku) cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem, wywierając wpływ na ludzi z całego świata. Szacuje się, że liczba jego słuchaczy sięgnęła nawet 210 milionów. 

Głoszona przez niego dobra nowina przekraczała wszelkie granice, w tym nawet „żelazną kurtynę”, kiedy to pod koniec lat 70 objechał kraje bloku wschodniego.

Billy Graham nie był znany tylko ze swojej działalności ewangelizacyjnej ale również był autorem wielu książek oraz doradcą licznych wysoko postawionych osób, w tym amerykańskich prezydentów, od Trumana począwszy. Mimo wielu decyzji które nie zawsze przysparzały mu popularności, pozostał w pamięci wielu osób jako szanowana i nieuwikłana w żadne afery persona.

Kilkanaście lat temu wycofał się ze służby i życia publicznego między innymi z powodu dolegających mu chorób.

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>