19/10/2017

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 i immartykulacja nowych studentów EWST

W sobotę 14 października w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej odbyła się inauguracja roku akademickiego, połączona z immatrykulacją i powitaniem nowych studentów. Wykład inauguracyjny wygłosił dr Jacek Ossowski.

Podczas inauguracji w naszych progach gościliśmy przedstawicieli Rady Nadzorczej EWST, Parlamentu RP, władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, kościołów, instytucji oraz organizacji pozarządowych.

Licznie przybyli studenci i absolwenci EWST, słuchacze Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku a także przyjaciele naszej uczelni. Zebranych gości przywitał Rektor EWST Wojciech Szczerba.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości była immatrykulacja i złożenie przysięgi przez nowych studentów. W tym roku przyjęliśmy 25 osób.

Wykład inauguracyjny doktora Jacka Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miasta miał tytuł “Mój Wrocław” i poprowadził gości przez powojenną historię stolicy Dolnego Śląska, opowiedzianą z perspektywy człowieka, który urodził się i wychował we Wrocławiu.

Niezwykle wzruszające wspomnienia przeplatały się z przywoływaniem sylwetek ludzi, którym nasze miasto zawdzięcza swój wyjątkowy klimat otwartości, różnorodności i gościnności.

Podczas uroczystości podziękowania oraz nagrodę Rektora otrzymała nasza absolwentka Klaudia Buss, za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły oraz społeczności studenckiej.

Oprawę muzyczną inauguracji stanowiły dwie ważne dla naszej uczelni pieśni: hymn „Warownym grodem jest nasz Bóg” autorstwa Marcina Lutra oraz pieśń do słów Dietricha Bonhoeffera „Przez dobrą moc Twą, Panie otoczony”. Obie nawiązywały do przypadającego w tym roku Jubileuszu 500 lat Reformacji.

Na zakończenie uroczystości błogosławieństwa nowym studentom oraz wszystkim zgromadzonym udzielił biskup senior Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Część oficjalna zakończyła się tradycyjną wspólną fotografią, jednak wspólne świętowane trwało jeszcze podczas poczęstunku i rozmów w kuluarach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmu z inauguracji.

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>