08/09/2017

„Szare, bure i łaciate…” – w EWST o zwierzętach

Nauka bez granic oznacza nie tylko przekraczanie ograniczeń naszego rozumu. To również przekraczanie granic samej nauki, jej podziałów i „przyporządkowania”. Taka myśl przyświecała nam przy tworzeniu tegorocznego programu na Dolnośląski Festiwal Nauki. Tym razem w centrum naszych zainteresowań znalazły się bowiem… zwierzęta.

We współpracy z Wyższą Szkołą Prawa im. Heleny Chodkowskiej, kilkoma organizacjami prozwierzęcymi oraz innymi Partnerami przygotowaliśmy na 22 września bogaty i różnorodny program dla wszystkich, którzy interesują się tematyką zwierząt i ich relacji z człowiekiem.  

Pierwszym elementem programu jest  rozpoczynająca się o godzinie 10:00 interdyscyplinarna konferencja popularnonaukowa pt. „SZARE, BURE I ŁACIATE” – MIEJSCE ZWIERZĄT W RELIGII, KULTURZE I SPOŁECZEŃSTWIE. Konferencja ta jest poświęcona roli i miejscu zwierząt zarówno w historii, jak i współczesnym świecie. Poruszona zostanie również kwestia  zmian w postrzeganiu ich praw i podmiotowości. Konferencję podsumuje otwarty panel dyskusyjny z udziałem między innymi przedstawicieli wrocławskich organizacji prozwierzęcych (Fundacja Koci Zakątek, Ekostraż, Fundacja Kocie Życie) oraz osób, które na co dzień zajmują się zwierzętami.

Również o 10:00 rozpocznie się spacer „ŚLADAMI ZWIERZĄT W SZTUCE, ARCHITEKTURZE I NA PODWÓRKACH WROCŁAWIA”, który poprowadzą współpracujący z Fundacją Koci Zakątek pasjonaci zwierząt, a zarazem przewodnicy miejscy Magda Kretowicz i Jacek Myszkowski.

O godzinie 14:00 zapraszamy na warsztaty dobrych praktyk „JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA TO, CO OSWOIŁEŚ”, podczas których swoją pracę przedstawią zaproszeni przedstawiciele organizacji oraz instytucji zajmujących się zwierzętami – opiekunowie zwierząt porzuconych oraz wolno żyjących, wolontariusze, prawnicy, psychologowie czy behawioryści. Uczestnicy poznają różne sposoby pomocy zwierzętom oraz problemy związane z taką działalnością. Będą mogli także uzyskać odpowiedzi na indywidualne pytania. Planowany jest również kiermasz charytatywny rękodzieła i akcesoriów dla zwierząt, liczne atrakcje dla dzieci oraz wegański poczęstunek.

Wieczorem, o godzinie 18 odbędzie się specjalna edycja Niepokornego Klubu Filmowego poświęcona filmowi: „KOT BOB I JA” (2016 reż. Roger Spottiswoode).

Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy do siedziby Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, przy ul. św. Jadwigi 12.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre z nich obowiązuje rejestracja za pomocą formularza, e-mailowo (pr@ewst.pl) lub telefoniczna (71 346 99 11).

Przeczytaj

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Historia wrocławskiej Reformacji oraz Festiwal Kultury Protestanckiej w Gazecie Wyborczej

We wtorkowym wydaniu wrocławskiej Gazety Wyborczej ukazał się obszerny artykuł poświęcony reformacji we Wrocławiu i jej wpływowi na miasto oraz na cały region.

Kalina Wojciechowska – współczesna bohaterka teologii

Artykuł o niej można znaleźć w Wikipedii, w tym roku została wybraną do władz Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, jest pierwszą kobietą w Polsce, która napisała doktorat i uzyskała habilitację z teologii ewangelickiej. Studenci EWST mają szczęście słuchać jej wykładów, a odważni mogą nawet prosić ją, by była ich promotorem.

czytaj więcej >>