08/09/2017

„Szare, bure i łaciate…” – w EWST o zwierzętach

Nauka bez granic oznacza nie tylko przekraczanie ograniczeń naszego rozumu. To również przekraczanie granic samej nauki, jej podziałów i „przyporządkowania”. Taka myśl przyświecała nam przy tworzeniu tegorocznego programu na Dolnośląski Festiwal Nauki. Tym razem w centrum naszych zainteresowań znalazły się bowiem… zwierzęta.

We współpracy z Wyższą Szkołą Prawa im. Heleny Chodkowskiej, kilkoma organizacjami prozwierzęcymi oraz innymi Partnerami przygotowaliśmy na 22 września bogaty i różnorodny program dla wszystkich, którzy interesują się tematyką zwierząt i ich relacji z człowiekiem.  

Pierwszym elementem programu jest  rozpoczynająca się o godzinie 10:00 interdyscyplinarna konferencja popularnonaukowa pt. „SZARE, BURE I ŁACIATE” – MIEJSCE ZWIERZĄT W RELIGII, KULTURZE I SPOŁECZEŃSTWIE. Konferencja ta jest poświęcona roli i miejscu zwierząt zarówno w historii, jak i współczesnym świecie. Poruszona zostanie również kwestia  zmian w postrzeganiu ich praw i podmiotowości. Konferencję podsumuje otwarty panel dyskusyjny z udziałem między innymi przedstawicieli wrocławskich organizacji prozwierzęcych (Fundacja Koci Zakątek, Ekostraż, Fundacja Kocie Życie) oraz osób, które na co dzień zajmują się zwierzętami.

Również o 10:00 rozpocznie się spacer „ŚLADAMI ZWIERZĄT W SZTUCE, ARCHITEKTURZE I NA PODWÓRKACH WROCŁAWIA”, który poprowadzą współpracujący z Fundacją Koci Zakątek pasjonaci zwierząt, a zarazem przewodnicy miejscy Magda Kretowicz i Jacek Myszkowski.

O godzinie 14:00 zapraszamy na warsztaty dobrych praktyk „JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA TO, CO OSWOIŁEŚ”, podczas których swoją pracę przedstawią zaproszeni przedstawiciele organizacji oraz instytucji zajmujących się zwierzętami – opiekunowie zwierząt porzuconych oraz wolno żyjących, wolontariusze, prawnicy, psychologowie czy behawioryści. Uczestnicy poznają różne sposoby pomocy zwierzętom oraz problemy związane z taką działalnością. Będą mogli także uzyskać odpowiedzi na indywidualne pytania. Planowany jest również kiermasz charytatywny rękodzieła i akcesoriów dla zwierząt, liczne atrakcje dla dzieci oraz wegański poczęstunek.

Wieczorem, o godzinie 18 odbędzie się specjalna edycja Niepokornego Klubu Filmowego poświęcona filmowi: „KOT BOB I JA” (2016 reż. Roger Spottiswoode).

Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy do siedziby Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, przy ul. św. Jadwigi 12.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre z nich obowiązuje rejestracja za pomocą formularza, e-mailowo (pr@ewst.pl) lub telefoniczna (71 346 99 11).

Przeczytaj

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

czytaj więcej >>