13/05/2017

Społeczeństwo obywatelskie 1517-2017. Europa, Polska, Wrocław

Podczas obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji nie zabrakło też tematyki społecznej. Właśnie niej został poświęcony panel dyskusyjny ?Społeczeństwo obywatelskie 1517-2017. Europa, Polska, Wrocław?, zorganizowany w Domu Europy.

Udział w panelu wzięli profesor Jerzy Buzek, biskup ewangelicki Waldemar Pytel oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, zaś moderowania panelu podjął się JM rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Adam Jezierski.

– Chcielibyśmy, w ?rozmowie przyjaciół przy stole? pokazać szeroki obraz społeczeństwa obywatelskiego, wskazać na znaczenie postaw obywatelskich, wyartykułować zagrożenia, które widzimy oraz wyzwania, jakim być może przyjdzie nam stawić czoła w najbliższej przyszłości – tak nakreślił tematykę panelu profesor Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej.

Dyskutanci zmierzyli się z trudnymi pytaniami o kondycję społeczeństwa obywatelskiego zarówno w Europie jak i w Polsce, o to czy jego idea nie jest przypadkiem kolejną utopią, która nie ma szans na realizację oraz o ?recepty? na zmiany w świadomości ludzi, tak by chcieli ze sobą współpracować a nie walczyć.

Wśród pytań z Sali pojawiły się bardzo istotne – o rolę i prawa kobiet czy o kwestie nierówności społecznych. Paneliści zgodzili się, że na wielu polach potrzeba jeszcze bardzo wiele pracy i że tę pracę warto wykonywać.

Zobacz galerię zdjęć

Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej