12/05/2017

Reformacja w obrazie i muzyce

Dzisiejsze wydarzenia VII Festiwalu Kultury Protestanckiej skupiały się wokół oraz wewnątrz kościoła pw. Marii Magdaleny przy ulicy Szewskiej. Dwie bardzo różne wystawy poświęcone Reformacji oraz muzyka wspaniałych kompozytorów w doskonałym wykonaniu okazały się ucztą dla oczu, uszu, umysłów i serc.

Kto zatrzymał się w ten słoneczny czwartek – choćby mimochodem – na placu przy Kościele Marii Magdaleny, nie mógł nie zostać wciągnięty w pieczołowicie przygotowaną podróż w czasie – do początków Reformacji.

To właśnie tutaj w 1523 roku rozpoczęła się  jej wrocławska część. Kto wie, czy ówczesne spotkanie się wynalazku druku z powstałą na kanwie burzliwych przeżyć duchowych teologią Marcina Lutra, nie ukształtowało charakteru dzisiejszego Miasta Spotkań? Na pewno odbiło się ono silnym echem nie tylko pośród jego ulic, ale także pośród murów Kościoła Marii Magdaleny.

Tam właśnie krok po kroku prowadziły nas wystawy – „Here I stand – Marcin Luter, Reformacja i jej następstwa” oraz przygotowana przez Muzeum Śląskie w Goerlitz „Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie”. Wernisaże tych wystaw odbyły się właśnie dzisiejszego popołudnia.

Zobacz galerię z otwarcia wystawy

Uwieńczeniem dnia był występ chóru Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny przy akompaniamencie Markusa Leidenbergera, na który zaprosił wrocławian Konsulat Generalny Niemiec.  

Dzięki pięknej muzyce przypisywane niekiedy Marcinowi Lutrowi hasło „Kto śpiewa, dwa razy się modli” nabrało głębokiej treści. Bo też muzyka kompozytorów takich jak Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy czy Johann Krieger, których dzieła interpretowali światowej klasy artyści, zabrzmiała w murach kościoła Marii Magdaleny jak najwspanialsza modlitwa, która po strzelistych ścianach katedry zabrała uczestników koncertu do samego przedsionka nieba.

 W refleksyjnym gwarze pokoncertowym pojawiło się wiele pochwał dla wykonawców i organizatorów wydarzenia. „To jest chór Narodowego Forum Muzyki, a nie jakieś przedszkole…” – mówił z podziwem jeden z widzów.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszych wydarzeń. Zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu, którego pełny program znajduje się na stronie www.fkp.wroclaw.pl. Zapraszamy także na profil FKP na Facebooku.

Mikołaj Papatolios

Przeczytaj

Pochwała uczniostwa

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Dla mnie to drugi rok teologii na wrocławskiej EWST. Studia licencjackie po skończonych dawno temu dwóch magisterkach, studiach podyplomowych i wielu kursach dokształcających. Nie „robię” ich bynajmniej dla wpisu do CV. Cóż, chyba uprawiam promowaną dzisiaj mobilność edukacyjną przez całe życie także w okresie przedemerytalnym czyli 50 plus. A może […]

EWST – szkoła dialogu

EWST to międzywyznaniowa szkoła wyższa, ale także ośrodek dialogu religijnego i międzykulturowego. Jak taki dialog wygląda w praktyce, na przykład podczas zajęć, na które zapisują się ludzie z różniących się mocno między sobą denominacji. Czy aby zostać studentem EWST trzeba być protestantem? Co wyróżnia EWST na tle innych uczelni wyznaniowych? – na te pytania odpowiada […]

Absolwenci EWST – kompetentni, wszechstronni, kreatywni

Co robią po studiach absolwenci EWST? Czy nauka pomogła im w rozwoju zawodowym, społecznym i osobistym? – na pytania o losy absolwentów odpowiada rektor EWST, prof. Wojciech Szczerba.

czytaj więcej >>