28/05/2017

Niebo i piekło w Kościele

W piątkowy wieczór w EWST zgromadziło się grono słuchaczy, którzy przyszli na wykład i rozmowę z pastorem Pawłem Godawą na temat jego książki „Niebo i piekło w Kościele”. Spotkanie odbywało się w ramach Odnowienie Festival.

Pastor podzielił się swoimi doświadczeniami z blisko 30-letniego prowadzenia wspólnoty kościelnej oraz własnego funkcjonowania w roli członka społeczności i jej przywódcy. Podkreślał, jak wiele zależy od liderów, ale także od „zwykłych” uczestników życia wspólnoty i jak duże znaczenie ma pytanie siebie samego i Boga o miejsce w Kościele.

Po wykładzie odbyła się rozmowa, którą prowadził pastor Edward Pawłowski, wykładowca Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. Pytania, które padały dotyczyły szerokiego zakresu pracy przywódcy i duszpasterza, a nawet wykraczały poza ten zakres. Pastorzy rozmawiali jak dobrzy przyjaciele, nie zabrakło tez elementów humorystycznych. W ostatniej części spotkania pytania zadawali także jego uczestnicy. Niektóre z nich dotyczyły konkretnych, bardzo osobistych i trudnych przypadków funkcjonowania w społecznościach kościelnych. Padały też pytania o jedność w obrębie kościołów ewangelikalnych oraz szerzej pojęty ekumenizm w relacji z innymi denominacjami chrześcijańskimi.

Po zakończeniu spotkania tematy na nim poruszane były kontynuowane w kuluarach. Wielu uczestników skorzystało także z możliwości osobistego porozmawiania z pastorem lub uzyskania autografu na jego książkach.

Serdecznie dziękujemy pastorowi Godawie za inspirujące myśli przekazane podczas spotkania oraz za podzielenie się cennym doświadczeniem. Uczestnikom, którzy wybrali EWST spośród bardzo bogatej oferty Festiwalu Odnowienie jesteśmy wdzięczni za aktywny udział oraz inspirujące pytania. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>