13/05/2017

500 lat Reformacji językiem sztuki

Piątkowe festiwalowe popołudnie i wieczór to trzy wydarzenia o charakterze kulturalno – artystycznym, ściśle związane z jubileuszem 500 lat Reformacji – wernisaż wystawy, spektakl oraz pokaz laserowy.

„Verbum Domini Manet in Aeternum (Słowo Boże trwa na wieki). Protestanckie budownictwo kościelne epoki nowożytnej w Europie” – tak brzmi tytuł wystawy w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, która w piątek miała swój uroczysty wernisaż. Po wystawie oprowadzał gości dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i pomysłodawca wystawy, profesor Jan Harasimowicz, który od kilku lat kieruje przedsięwzięciem naukowym, mającym na celu syntezę dziejów protestanckiego budownictwa kościelnego epoki nowożytnej w Europie.

Wystawa ukazuje w jaki sposób elementy teologii i liturgii protestanckiej, ale także czynniki takie jak polityka czy sytuacja społeczna samych wierzących wpływały na tworzenie i aranżację budowli w różnych częściach Europy.

Podczas wernisażu zespół Ars Cantus zaprezentował dawne pieśni ewangelickie w następujących językach: niemieckim, czeskim, szwedzkim, francuskim i polskim.

Wystawę można zobaczyć w Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz galerię zdjęć z wystawy

Kolejnym wydarzeniem piątkowego wieczoru był spektakl, przygotowany i wystawiony przez młodzież ze szkół średnich w z Görlitz, Niesky i Boxberg. Zabawna i ciekawa sztuka przybliżyła widzom bohaterów i wydarzenia z okresu Reformacji. Aktorzy występowali w języku niemieckim, ale tekst polski można było śledzić na ekranie telebimu. Występ młodych aktorów spotkał się z dużym uznaniem widzów, którzy dali się wciągnąć w opowiadaną historię i świetnie się przy tym bawili.

Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia parafia ewangelicka Opatrzności Bożej przygotowała niezwykły multimedialny pokaz laserowy, poświęcony jubileuszowi 500 lat Reformacji. Prezentujemy jego króciutki fragment (po kliknięciu film otwiera się w powiększeniu).

 

 

Zobacz galerię zdjęć z pokazu

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszych wydarzeń. Zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu, którego pełny program znajduje się na stronie www.fkp.wroclaw.pl. Zapraszamy także na profil FKP na Facebooku.

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>