13/05/2017

500 lat Reformacji językiem sztuki

Piątkowe festiwalowe popołudnie i wieczór to trzy wydarzenia o charakterze kulturalno – artystycznym, ściśle związane z jubileuszem 500 lat Reformacji – wernisaż wystawy, spektakl oraz pokaz laserowy.

„Verbum Domini Manet in Aeternum (Słowo Boże trwa na wieki). Protestanckie budownictwo kościelne epoki nowożytnej w Europie” – tak brzmi tytuł wystawy w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, która w piątek miała swój uroczysty wernisaż. Po wystawie oprowadzał gości dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i pomysłodawca wystawy, profesor Jan Harasimowicz, który od kilku lat kieruje przedsięwzięciem naukowym, mającym na celu syntezę dziejów protestanckiego budownictwa kościelnego epoki nowożytnej w Europie.

Wystawa ukazuje w jaki sposób elementy teologii i liturgii protestanckiej, ale także czynniki takie jak polityka czy sytuacja społeczna samych wierzących wpływały na tworzenie i aranżację budowli w różnych częściach Europy.

Podczas wernisażu zespół Ars Cantus zaprezentował dawne pieśni ewangelickie w następujących językach: niemieckim, czeskim, szwedzkim, francuskim i polskim.

Wystawę można zobaczyć w Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz galerię zdjęć z wystawy

Kolejnym wydarzeniem piątkowego wieczoru był spektakl, przygotowany i wystawiony przez młodzież ze szkół średnich w z Görlitz, Niesky i Boxberg. Zabawna i ciekawa sztuka przybliżyła widzom bohaterów i wydarzenia z okresu Reformacji. Aktorzy występowali w języku niemieckim, ale tekst polski można było śledzić na ekranie telebimu. Występ młodych aktorów spotkał się z dużym uznaniem widzów, którzy dali się wciągnąć w opowiadaną historię i świetnie się przy tym bawili.

Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia parafia ewangelicka Opatrzności Bożej przygotowała niezwykły multimedialny pokaz laserowy, poświęcony jubileuszowi 500 lat Reformacji. Prezentujemy jego króciutki fragment (po kliknięciu film otwiera się w powiększeniu).

 

 

Zobacz galerię zdjęć z pokazu

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszych wydarzeń. Zapraszamy na kolejne wydarzenia Festiwalu, którego pełny program znajduje się na stronie www.fkp.wroclaw.pl. Zapraszamy także na profil FKP na Facebooku.

Przeczytaj

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Historia wrocławskiej Reformacji oraz Festiwal Kultury Protestanckiej w Gazecie Wyborczej

We wtorkowym wydaniu wrocławskiej Gazety Wyborczej ukazał się obszerny artykuł poświęcony reformacji we Wrocławiu i jej wpływowi na miasto oraz na cały region.

Kalina Wojciechowska – współczesna bohaterka teologii

Artykuł o niej można znaleźć w Wikipedii, w tym roku została wybraną do władz Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, jest pierwszą kobietą w Polsce, która napisała doktorat i uzyskała habilitację z teologii ewangelickiej. Studenci EWST mają szczęście słuchać jej wykładów, a odważni mogą nawet prosić ją, by była ich promotorem.

czytaj więcej >>