19/04/2017

Chasydki i żółte żonkile w EWST

7 kwietnia w murach Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej gościliśmy niezwykłą kobietę i świetną autorkę – Ankę Grupińską. Symbolem spotkania było zdjęcie z okładki książki „Najtrudniej jest spotkać Lilit” oraz żółte żonkile.

EWST_IMG_7628Spotkanie z Anką Grupińską odbyło się w ramach cyklu spotkań Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku i we współpracy z Biblioteką EWST. Kanwę spotkania stanowiła dyskusja wokół książki „Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet”, która jest reporterską próbą opisania świata chasydek, najbardziej ortodoksyjnych spośród religijnych Żydówek izraelskich.

Autorka opowiadała zarówno o pomyśle na książkę, głęboko zakorzenionym w jej osobistej historii rodzinnej, jak też o jego realizacji (na którą złożyła się między innymi konieczność wyjazdu do Izraela oraz… nauka hebrajskiego). Świat chasydek okazał się niezwykle interesujący dla uczestników spotkania, którzy zadawali wiele pytań o tradycje, kulturę i codzienne życie w tym tak egzotycznym dla Europejczyków w XXI wieku.

Druga część spotkania poświęcona była innym książkom Anny Grupińskiej, skupiającym się wokół Zagłady i losów Żydów podczas II wojny światowej. Temat i czas spotkania nie były wybrane przypadkowo – odbywało się ono niemal w przededniu kolejnej rocznicy powstania w getcie warszawskim. Symbol tego dnia – żonkile również się pojawiły przypominając o tragicznych losach ludzi, którzy postanowili walczyć o swoje życie i godność.

Po zakończeniu spotkania długo trwały rozmowy w kuluarach, a autorka podpisywała książki przyniesione przez czytelników lub zakupione na stoisku wydawnictwa.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Przeczytaj

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Historia wrocławskiej Reformacji oraz Festiwal Kultury Protestanckiej w Gazecie Wyborczej

We wtorkowym wydaniu wrocławskiej Gazety Wyborczej ukazał się obszerny artykuł poświęcony reformacji we Wrocławiu i jej wpływowi na miasto oraz na cały region.

Kalina Wojciechowska – współczesna bohaterka teologii

Artykuł o niej można znaleźć w Wikipedii, w tym roku została wybraną do władz Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, jest pierwszą kobietą w Polsce, która napisała doktorat i uzyskała habilitację z teologii ewangelickiej. Studenci EWST mają szczęście słuchać jej wykładów, a odważni mogą nawet prosić ją, by była ich promotorem.

czytaj więcej >>