19/04/2017

Chasydki i żółte żonkile w EWST

7 kwietnia w murach Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej gościliśmy niezwykłą kobietę i świetną autorkę – Ankę Grupińską. Symbolem spotkania było zdjęcie z okładki książki „Najtrudniej jest spotkać Lilit” oraz żółte żonkile.

EWST_IMG_7628Spotkanie z Anką Grupińską odbyło się w ramach cyklu spotkań Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku i we współpracy z Biblioteką EWST. Kanwę spotkania stanowiła dyskusja wokół książki „Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet”, która jest reporterską próbą opisania świata chasydek, najbardziej ortodoksyjnych spośród religijnych Żydówek izraelskich.

Autorka opowiadała zarówno o pomyśle na książkę, głęboko zakorzenionym w jej osobistej historii rodzinnej, jak też o jego realizacji (na którą złożyła się między innymi konieczność wyjazdu do Izraela oraz… nauka hebrajskiego). Świat chasydek okazał się niezwykle interesujący dla uczestników spotkania, którzy zadawali wiele pytań o tradycje, kulturę i codzienne życie w tym tak egzotycznym dla Europejczyków w XXI wieku.

Druga część spotkania poświęcona była innym książkom Anny Grupińskiej, skupiającym się wokół Zagłady i losów Żydów podczas II wojny światowej. Temat i czas spotkania nie były wybrane przypadkowo – odbywało się ono niemal w przededniu kolejnej rocznicy powstania w getcie warszawskim. Symbol tego dnia – żonkile również się pojawiły przypominając o tragicznych losach ludzi, którzy postanowili walczyć o swoje życie i godność.

Po zakończeniu spotkania długo trwały rozmowy w kuluarach, a autorka podpisywała książki przyniesione przez czytelników lub zakupione na stoisku wydawnictwa.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>