02/11/2016

VII Dni Reformacji w EWST – o Biblii śpiewem i słowem

We Wrocławiu zakończyły się VII Dni Reformacji. Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, jak co roku brała udział w ich obchodach, tym razem proponując koncert gospel, połączony z refleksją nad jednym z reformacyjnych haseł „Sola Scriptura”.

Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w naszych murach chór prowadzony przez panią Barbarę Szarejko. Zespół Cantus Olaviensis zaprezentował kilka pięknych i energetycznych utworów gospel, a jego Dyrygentka podzieliła się z widzami szczegółami dotyczącymi wyzwań stojących przed wszystkimi, którzy chcą śpiewać ten typ muzyki. Przypomniała historię i kulturowe aspekty związane tym nurtem muzycznym, wskazując na różnice pomiędzy gospel a muzyką wywodzącą się z Europy Środkowej. Podkreśliła też, że pieśni gospel śpiewane w Polsce i przez Polaków nabierają innego wydźwięku i charakteru.

Istotną częścią wieczoru były wypowiedzi poświęcone autorytetowi Biblii, wyrażonemu poprzez hasło „Sola Scriptura”. Wykładowcy EWST dr Dawid Ślusarczyk i dr Sebastian Smolarz, a także prowadzący spotkanie prof. EWST dr hab. Piotr Lorek ukazywali różnorodne aspekty rozumienia tego hasła oraz jego aktualności dzisiaj. Część wypowiedzi stała się doskonałym wstępem do wydarzeń, które miały miejsce 31 października w szwedzkim Lund, gdzie od uroczystego ekumenicznego nabożeństwa rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszowego Roku 500-lecia Reformacji. W nabożeństwie udział wziął papież Franciszek, a słowa o przebaczeniu i pojednaniu oraz piękne gesty i wspólna modlitwa chrześcijan różnych wyznań były mocnym przesłaniem chrześcijańskiej nadziei.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania

Przeczytaj

Christus Victor

Biblia zawiera szeroki, bogaty wachlarz słów, obrazów i metafor, aby przedstawić i wyjaśnić nam dzieło Chrystusa. Tymczasem, teologia zachodnia często skupia się głównie nad jednym tylko modelem, który podkreśla zastępczą śmierć Chrystusa na krzyżu. Owszem, to jest istotne, nieodzowne przesłanie biblijnej relacji o Chrystusie. Problem powstaje, gdy zredukujemy nasze zrozumienie tego, co Chrystus uczynił dla nas do jednego tylko pojęcia czy aspektu jego życia i służby.

Nikos Obrazoburca: „Jestem tylko narzędziem…”

Bezpośredni w swoich tekstach i wstydliwy w komunikowaniu. Mikołaj Papatolios, znany także jako raper Nikos Obrazoburca, wydał swoją debiutancką płytę pod tytułem „Wypadkowa Paradoksów Bezczasu”. Nikos zakochał się w muzyce rap, mając lat 9. Późniejsze lata jego życia przyniosły mnogość inspiracji, w sposób zadziwiająco harmonijny łączonych przez niego w twórczości, którą ciężko dziś właściwie zaszufladkować.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

czytaj więcej >>