07.09
2013

Chrześcijanin wobec wyzwań współczesności – konferencja OAT 2013

Serdecznie zapraszamy na Konferencję Otwartej Akademii Teologicznej „Chrześcijanin wobec wyzwań współczesności”, podczas której spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania: Czy zaangażowanie chrześcijan w społeczeństwo jest konieczne? Co obecność ludzi wierzących może wnieść do otaczającego świata? Co powinno wyróżniać chrześcijan? Na ile świadectwo ludzi wierzących wywiera wpływ na otaczającą rzeczywistość? Mówcami podczas konferencji będą pastorzy Wojciech Kowalewski i Bogdan Olechnowicz oraz Poseł na Sejm RP John Godson.

W warunkach głębokiej transformacji społeczno-kulturowej problematyka relacji między religią a światem i kulturą stanowi ważny element  dyskusji na temat tożsamości i roli Kościoła we współczesnym społeczeństwie. W tym kontekście można zadać prowokacyjne pytanie: ?Czy mamy jeszcze światu coś do powiedzenia, aby nas posłuchał?? . Według niektórych ?świat? postrzegany jest w pejoratywnym znaczeniu, jako niebezpieczny i grzeszny z definicji , a więc ludzie wierzący powinni przyjąć wobec niego postawę pełnego izolacjonizmu.

Z drugiej strony niezwykle ważnym jest to by przypomnieć sobie na nowo iż stanowi on zadanie, przed którym staje Kościół. Taka postawa wobec świata i kultury przyjmuje, że jako ludzie wierzący mamy w tym świecie do spełnienia konkretne zadania i w związku z tym kultura i świat nie są postrzegane jako zagrożenie, lecz jako swego rodzaju wyzwanie, a wręcz konieczność w ramach wielkiego nakazu misyjnego Chrystusa: ?Idźcie tedy na cały świat i czyńcie innych uczniami?? (Mt 28,19).

W tym ujęciu człowiek wierzący nie porzuca świata i kultury dla Chrystusa, ale szuka sposobności do tego, by wywierać jak najszerszy duchowy wpływ na otaczającą rzeczywistość. Obecność Kościoła w tym świecie ma mieć wymiar misyjny a radykalny izolacjonizm ogranicza możliwość wykonania tego zadania bądź bardzo je zawęża. Kościół nie może istnieć poza obszarem kultury, gdyż sam jest jej częścią składową, bez względu na to czy to uznaje czy też nie. Pytanie jest jednak nie o samo istnienie Kościoła w kulturze, ale bardziej o to na ile z tą kulturą ma się integrować.

Stąd też wziął się temat konferencji: ?Chrześcijanin wobec wyzwań współczesności?. Swoim doświadczeniem w tym względzie podzielą się pastorzy Wojciech Kowalewski i Bogdan Olechnowicz oraz Poseł na Sejm RP John Godson. Konferencja połączona będzie z uwielbieniem i modlitwą o kraj i rządzących.

Konferencja rozpocznie się 7 września o godzinie 17:00, we Wrocławiu, w budynku Wspólnoty ?Dom Modlitwy?, ul. Łukasińskiego 20 (zielony budynek w oficynie).

WSTĘP WOLNY

Konieczna rejestracja pod adresem www.oat.ewst.pl/konferencja2013  najpóźniej do 30 sierpnia 2013.  Liczba miejsc ograniczona.

 

15
marca

Czy Bóg wybiera do zbawienia? Rudolf Otto i predestynacja Wykład: prof. EWST dr hab. Piotr Lorek

08
marca

Nauka o szczęściu, czyli wprowadzenie do psychologii pozytywnej 1 Wykład: dr Bogna Bartosz

01
marca

Modlitwa Pańska – żydowska czy chrześcijańska? Wykład: ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik

15
lutego

Niepokorny Klub Filmowy: Prosta historia, reż. David Lynch Prowadzenie: Bartosz Bobeł

25
stycznia

Czy dobry Bóg pozwala na zło w świecie? Teodycea w tradycji protestanckiej – od Leibniza do Schleiermachera Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

14
grudnia

Przemija postać świata. O potrzebie nowej Reformacji Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

16
listopada

Wielkie dzieła odzyskane – o sztuce zaginionej i odnalezionej Wykład: prof. dr hab. Piotr Oszczanowski

09
listopada

Psychologia egzystencjalna – praca nad sensem życia Wykład: prof. dr hab. Maria Straś- Romanowska

26
października

 Epimenides z Krety – nowotestamentowy prorok poganin

25
października

III Dni Gerontologii – Zapraszamy na stoisko Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku 

więcej wydarzeń >>
Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej