19.05
2012

IV Festiwal Kultury Protestanckiej

Wrocław – miasto spotkań, współpracy ponad podziałami, tolerancji i wielu kultur. To tu, podczas koncertów, imprez naukowych, kulturalnych i rozrywkowych spotykają się w przyjaźni ludzie różniący się od siebie a jednocześnie otwarci, pragnący dzielić się bogactwem kultur, wiedzy czy umiejętności. Sami wrocławianie chętnie biorą udział w tych cyklicznie organizowanych świętach wzajemnego poznawania i otwartości.

W ten wizerunek Wrocławia doskonale wpisuje się Festiwal Kultury Protestanckiej, który po kilku latach zdobył już stałe miejsce na mapie wrocławskich wydarzeń społeczno – kulturalnych. Organizowany przez Kościół Ewangelicko-Augsburski we Wrocławiu, przy udziale Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej oraz wielu innych powiązanych z protestantyzmem instytucji, FKP z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno mediów jak i mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Jak co roku EWST ma swój duży wkład w organizację festiwalu. Uczelnia organizuje i współorganizuje kilka jego głównych wydarzeń:  19 maja w siedzibie EWST uczestnicy wycieczki śladami protestanckiej sztuki we Wrocławiu wysłuchają koncertu Chóru Angelus Silesius Ensemble pod dyrekcją Barbary Szarejko oraz krótkiego przedstawienia historii ewangelikalizmu.  22 maja na terenie naszej uczelni odbędzie się sesja naukowa ?Przyjdź królestwo Twoje?, poświęcona współczesnym misjom i misjonarzom. Dzień później w ramach Salonu Dzielnicy Czterech Świątyń prof. dr hab. Jan Harasimowicz wygłosi wykład pt. ?Protestanci wobec krzyża?. Serdecznie zapraszamy wszystkich na te (oraz inne) wydarzenia FKP.

W ramach Festiwalu nie zabraknie także zabawy na świeżym powietrzu – na sobotę 26 maja planowany jest Piknik Partnerstwa w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra – chętni będą mogli posłuchać tam dobrej muzyki a nawet obejrzeć pokazy karate.

4. FESTIWAL KULTURY PROTESTANCKIEJ jest współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia. Honorowym patronatem objęli go: Wojewoda Dolnośląski  Aleksander Marek Skorupa, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu dr Gottfried Zeitz, oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie http://www.fkp.ewst.pl/program-festiwalu/

15
marca

Czy Bóg wybiera do zbawienia? Rudolf Otto i predestynacja Wykład: prof. EWST dr hab. Piotr Lorek

08
marca

Nauka o szczęściu, czyli wprowadzenie do psychologii pozytywnej 1 Wykład: dr Bogna Bartosz

01
marca

Modlitwa Pańska – żydowska czy chrześcijańska? Wykład: ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik

15
lutego

Niepokorny Klub Filmowy: Prosta historia, reż. David Lynch Prowadzenie: Bartosz Bobeł

25
stycznia

Czy dobry Bóg pozwala na zło w świecie? Teodycea w tradycji protestanckiej – od Leibniza do Schleiermachera Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

14
grudnia

Przemija postać świata. O potrzebie nowej Reformacji Wykład: prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba

16
listopada

Wielkie dzieła odzyskane – o sztuce zaginionej i odnalezionej Wykład: prof. dr hab. Piotr Oszczanowski

09
listopada

Psychologia egzystencjalna – praca nad sensem życia Wykład: prof. dr hab. Maria Straś- Romanowska

26
października

 Epimenides z Krety – nowotestamentowy prorok poganin

25
października

III Dni Gerontologii – Zapraszamy na stoisko Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku 

więcej wydarzeń >>
Więcej wydarzeń

Przeczytaj

Święta w Polskim Kościele Chrześcijańskim w Dudley

Okres przedświąteczny to jeden z najintensywniejszych momentów w życiu kościoła zaraz po Wielkanocy.

Studia humanistyczne nadal bardzo potrzebne. Teologia również

Teologia stawia każdego człowieka przed najważniejszymi pytaniami. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki sens ma moje życie? Skąd pochodzi wszystko? Dlaczego życie jest takie jakie jest?

Krótka refleksja na koniec roku

Stephen Hawking, znany brytyjski fizyk, pod koniec swojego długiego życia wzbudził wiele kontrowersji, twierdząc, że wprawdzie nie jest w stanie udowodnić, że Boga nie ma, ale potrafi wykazać, że Wszechświat powstał sam z niczego i Bóg przy wyjaśnianiu powstania Wszechświata nie jest nam do niczego potrzebny.

czytaj więcej